Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 10 octombrie 2015, ora 19:00
Malta

Alexander Tettey 19
Alexander Søderlund 52

Norvegia a învins Malta cu 2-0

Norvegia – Malta 2-0. Misiune îndeplinită şi Norvegia speră la primul loc în grupa Italiei

Norvegia a câştigat lejer meciul cu Malta şi poate câştiga grupa H în cazul unei victorii în Italia, dar poate termina pe locul trei în cazul unei remize.

Norvegia nu a ratat şansa de a pune cinci puncte în faţa Croaţiei înaintea meciului pe care aceasta îl joacă acasă cu Bulgaria, câştigând cu 2-0 un joc cu Malta pe care l-a controlat autoritar de la un capăt la altul. Nordicii se pot califica la EURO 2016 şi o pot face chiar de pe primul loc al Grupei H în cazul unei victorii în ultimul meci din Italia, echipă ce a obţinut în această seară biletele pentru turneul final.

Pe Ullevaal Stadion din Oslo s-a pus doar problema scorului cu care Norvegia va câştiga meciul, în faţa unei echipe care nu reuşise să îi marcheze niciodată în întâlnirile precedente. O singură şansă au avut maltezii, în chiar finalul primei reprize, când au recuperat un balon la centrul terenului şi l-au dus rapid până în careu pentru unicul lor şut pe spaţiul porţii ce le-a adus o lovitură de colţ. În rest au stat cantonaţi în preajma propriei suprafeţe de pedeapsă şi au respins cum au putut mingile centrate de norvegieni, oferindu-le acestora nu mai puţin de 17 cornere, cele mai multe excelent executate. La o astfel de fază gazdele au reuşit deschiderea scorului prin Tettey în minutul 20.

După o bară a nordicilor în primul minut al reprizei a doua, Alexander Soderlund şi-a trecut în cont primul gol pentru echipa naţională, profitând în minutul 52 de o neînţelegere între portarul maltez şi unul din fundaşii centrali. Trei minute mai târziu şi-a făcut apariţia pe gazon şi tânărul Martin Odegaard care a semnat imediat două ocazii, prima fiind un şut din doar cinci metri în portar de unde mingea a ricoşat în corner. Norvegia mai putea marca o dată la lovitura de cap a lui Soderlung, dar în final a preferat să îngheţe rezultatul şi să-şi conserve forţele pentru jocul de luni din Italia.