Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 09 septembrie 2014, ora 21:45
Italia

Simone Zaza 16
Leonardo Bonucci 62
Norvegia-Italia, preliminarii Euro 2016

Norvegia – Italia 0-2. Antonio Conte debutează cu dreptul pe banca Squadrei Azzurra

Italia a reuşit un joc solid în Norvegia şi a câştigat cu 2-0 primul meci oficial cu Antonio Conte în funcţia de selecţioner.

Italia a reuşit un joc solid în Norvegia şi a câştigat cu 2-0 primul meci oficial cu Antonio Conte în funcţia de selecţioner. La Oslo, Conte a propus caţiva jucatori fără experienţă în echipa reprezentativă, dar atât Florenzi cât şi Astori, Pasqual şi mai ales Simone Zaza au corespuns cerinţelor noului tehnician al italienilor.

Oaspeţii au preferat faza de contraatac în acest meci, în timp ce Norvegia a evoluat în cel mai pur şi autentic stil nordic: exploatarea fazelor fixe şi construcţie prin minge lungă pe atacantul împins, Joshua King, şi redistribuire a balonului către flancuri. King a ratat de altfel prima şansă importantă a meciului, fiind imitat câteva minute mai târziu de Havard Nordveit în urma unor faze fixe.

Nordtveit avea să devină totuşi protagonist, însă în sens negativ: în minutul 16 a deviat nefericit mingea trimisă de Simone Zaza către poarta lui Nyland, iar Italia a deschis astfel scorul. Până la pauză, gazdele au alergat după egalare, dar nici Skjelbred şi nici Johansen n-au reuşit să-i pună probleme lui Buffon prin şuturi de la distanţă.

La reluare, Italia a acceptat dominarea teritorială a gazdelor, dar a încercat să profite pe faza de contraatac. În minutul 62, proaspăt intrat pe teren, Pasqual a centrat absolut perfect din flancul stâng şi fundaşul lui Juventus Torino, Leonardo Bonucci, s-a înălţat şi a reluat cu capul în plasa porţii lui Ørjan Håskjold Nyland.

Mai mult, Simone Zaza a fost aproape să reuşească dubla câteva minute mai târziu, dar reluarea atacantului de la Sassuolo a fost scoasă in extremis de portarul Ørjan Håskjold Nyland. Acelaşi Zaza a ratat golul trei în minutul 80, atunci când fundaşul Vegard Forren a scos de pe linia porţii.

Italia câştigă deplasarea de la Oslo, iar Antonio Conte debutează cu dreptul pe banca Squadrei Azzurra. De partea cealălaltă, Per-Mathias Hogmo a acceptat elegant înfrângerea şi a anunţat că pentru naţionala norvegiană preliminariile abia acum încep. Norvegia joacă în etapa a doua a grupei în deplasare în Malta.