Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 13 octombrie 2014, ora 21:45

Tarik Elyounoussi 13
Håvard Nielsen 72

Nikolay Bodurov 43
Norvegia-Bulgaria, preliminarii Euro 2016

Norvegia – Bulgaria 2-1. Nordicii câştigă meritat la debutul lui Odegaard în echipa naţională

Norvegia învinge Bulgaria cu 2-1 şi ia o opţiune importantă la ocuparea locului 3 în Grupa H a preliminariilor EURO 2016.

Martin Odegaard a devenit cel mai tânăr jucător care evoluează în istoria preliminariilor Campionatului European la numai 15 ani şi 300 de zile, în meciul în care Norvegia s-a impus pe teren propriu în faţa Bulgariei, luând o opţiune importantă pentru ocuparea poziţiei de baraj ce ar putea duce la EURO 2016. Puştiul minune al norvegienilor, curtat de Real Madrid, Bayern Munchen şi Liverpool, a intrat pe teren în minutul 64 şi a doborât recordul deţinut de Sigurdur Jónsson din iunie 1983.

În teren, Norvegia a controlat partida şi a deschis scorul în minutul 14 prin Tarik Elyounoussi, care, profitând de eroarea lui Popov, a preluat o minge în careul bulgarilor, l-a depăşit pe portarul Mihaylov şi a înscris în poarta goală. Gazdele puteau să-şi majoreze avantajul în minutul 23, dar şutul expediat de căpitanul Per Ciljan Skjelbred a ocolit poarta oaspeţilor.

Nici Joshua King n-a avut mai mult noroc în minutul 39, când şutul său din apropierea punctului de la unsprezece metri a fost respins în corner de portarul Mihaylov. Şi cum ocaziile se răzbună de multe ori în fotbal, bulgarii au egalat cu două minute înainte de pauză, în urma unui corner. Fundaşul Nikolay Bodurov s-a desprins de marcaj şi a trimis mingea în vinclul porţii lui Ørjan Håskjold Nyland.

După pauză gazdele au forţat desprinderea, dar Johansen şi mai apoi Vegard Forren n-au reuşit să înscrie din poziţii favorabile, în urma unor faze fixe executate de Skjelbred. Debutul lui Odegaard din minutul 64 a adus ceva mai multă prospeţime în jocul nordicilor şi Elyounoussi a ratat golul doi după o pasă a micuţului talent norvegian.

Golul victoriei a venit totuşi în minutul 72, când jucătorul lui Braunschweig, Havard Nielsen, proaspăt intrat pe teren, a reluat în plasă centrarea căpitanului Skjelbred şi a adus trei puncte uriaşe pentru naţionala pregătită de Per Mathias Hogmo.

Norvegia acumulează acum şase puncte şi se află la trei lungimi de undă de primele două clasate, Croaţia şi Italia, marile favorite ale Grupei H.