Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 05 septembrie 2015, ora 21:45

Fatos Bećiraj 38
Stevan Jovetić 56

Muntenegru - Liechtenstein 2-0

Muntenegru – Liechtenstein 2-0. Victorie, trei puncte şi atât

Fără să aibă o evoluţie impresionantă, Muntenegru a trecut fără emoţii de Liechtenstein cu 2-0 pe Gradski Stadion din Podgorica.

Fără să aibă o evoluţie impresionantă, Muntenegru a trecut fără emoţii de Liechtenstein cu 2-0 pe Gradski Stadion din Podgorica. Victoria din această seară o situează pe selecţionata muntenegreană la trei puncte în spatele Rusiei şi la patru de reprezentativa Suediei, ocupanta locului doi în grupa G. Sansele de calificare ale lui Jovetic et comp, ramân însă în continuare mici.

Branko Brnović a scos pe teren tot ce avea mai bun la dispoziţie înaintea acestui joc. N-au lipsit vedetele Steven Jovetic, Stefan Savic şi Mirko Vucinic, în faţa unei formaţii disciplinate şi mult schimbate în bine în mandatul lui Rene Paurisch. Selecţionerul oaspeţilor a început cu acelaşi 4-1-4-1 care a adus formaţiei sale cinci puncte în aceste preliminarii. Hasler a fost vârful împins de această dată, în timp ce linia mediană i-a avut în componenţă pe jucătorii săi cei mai valoroşi: Martin Buchel, Franz Burgmeier, Sandro Wieser sau Michele Polverino.

Primele şanse de gol la poarta lui Jehle au venit însă relativ repede. Atacantul de la Al-Jazira, Mirko Vucinic a trimis puţin peste poartă cu capul în minutul 7, pentru ca Jovetic să şuteze periculos peste numai două minute, dar fără rezultat pe tabela de marcaj. În minutul 25, acelaşi Vucinic a fost foarte aproape de deschiderea scorului, însă şutul său din banda dreaptă în sensul de atac al gazdelor a fost respins printr-o intervenţie superbă de portarul Peter Jehle. Cu cinci minute înainte de pauză, Jehle a fost însă învins: Fatos Beciraj a reluat splendid mingea trimisă de Steven Jovetic şi a reuşit al patrulea său gol la nivelul primei echipe reprezentative. A fost totodată primul gol reuşit între cele două echipe, după 135 de minute de joc.

Muntenegrenii au început şi repriza secundă mai bine, iar golul a picat la zece minute de la reluare. Steven Jovetic l-a executat cu sânge rece pe Peter Jehle, după ce a primit o pasă de la acelaşi Beciraj. În ciuda încercărilor de gol ale gazdelor, partida avea să se termine cu scorul de 2-0, scor stabilit încă din minutul 55 de reuşita lui Jovetic.

Pe 8 septembrie Muntenegru joacă împotriva Moldovei, în timp ce Liechtenstein primeşte vizita Rusiei.