Marko Arnautovic 81
Marcel Sabitzer 90+2
Sabitzer a marcat golul decisiv în meciul Muntenegru - Austria 2-3

Muntenegru – Austria 2-3. Victorie în prelungiri pentru austrieci

Golul lui Sabitzer în minutul 91 a adus Austriei a opta victorie în Grupa G din preliminariile EURO 2016 după ce Muntenegru a condus de două ori.

Deja calificată la turneul final de pe primul loc al Grupei G, Austria nu s-a omorât cu firea la Podgorica dar a profitat de lipsa de calitate a Muntenegrului pentru a obţine a opta sa victorie în actuala campanie de calificare. Meciul părea să se îndrepte spre o remiză ce ar fi împăcat ambele tabere după ce gazdele au condus în două rânduri şi oaspeţii au egalat de fiecare dată, însă Austria a punctat decisiv prin Sabitzer în primul minut de prelungire, într-un moment în care juca în superioritate numerică.

Austria a început meciul în control şi părea doar o chestiune de timp până va reuşi deschiderea scorului, însă din nimic gazdele au fost cele care au preluat conducerea după jumătate de oră de joc: minge aruncată în careu, unde Vucinic i-a luat faţa lui Dragovic şi a şutat la colţul lung după o fază la care oaspeţii au cerut şi fault în atac şi henţ. Austria a revenit pe tabelă la zece minute de la reluare după o pătrundere a lui Harnik în partea dreaptă şi o centrare ideală la bara a doua, de unde Janko a îndeplinit o simplă formalitate.

La 1-1 Austria a preluat din nou controlul şi, după şutul lui Arnautovic de la semidistanţă scos spectaculos de portarul Poleksić, a avut un gol anulat eronat pentru fault în atac în minutul 65. Contrar cursului jocului tot echipa gazdă a fost cea care a preluat conducerea în minutul 68, după ce austriecii au respins cu greu mingea la o lovitură de colţ şi Beqiraj, cel mai activ om al muntenegrenilor, a marcat din marginea careului.

Două intervenţii de excepţie ale celor doi portari în situaţie de unu la unu au păstrat scorul de pe tabelă până în minutul 81 când Arnautovic a produs a doua egalare pentru oaspeţi după o acţiune individuală de toată frumuseţea. Finalul a fost dramatic: Austria a mai avut un gol anulat, Vucinic a fost aproape de dublă cu o bună lovitură de cap la un corner, apoi şi-a lăsat echipa în inferioritate după proteste vehemente la adresa brigăzii de arbitri. Mai lucizi şi mai pragmatici, oaspeţii au dat lovitura în primul minut din prelungiri prin Sabitzer după o nouă fază lucrată de Harnik şi Austria a plecat de la Podgorica cu toate cele trei puncte, urcând la 25 totalul înregistrat în grupă înaintea meciului de luni cu Liechtenstein. Muntenegrul nu mai poate pierde locul 4 şi va juca ultima partidă în deplasare cu Rusia.