EURO 2016, Grupa C, 21 iunie 2016, ora 19:00

Polonia201121010000411256
Amicale
Ucraina000000000000311133
Polonia000000000000311133
Polonia a învins Ucraina în ultimul meci din Grupa C, a terminat pe locul doi şi va juca cu Elveţia în optimile de finală EURO 2016.
Articol scris de Florin Codreanu

Fără puncte şi fără gol marcat la Euro 2016, fără şanse de calificare în optimi şi cu selecţionerul care tocmai şi-a anunţat demisia, Ucraina avea de spălat o imagine deplorabilă lăsată pe durata acestui turneu final din Franţa în faţa unei echipe reprezentative care reuşise un meci excelent contra Germaniei şi care avea nevoie de un singur punct pentru a se califica în faza următoare a competiţiei. Ucraina a jucat în mod evident mai bine ca la precedentele două meciuri, însă şi în acest meci avea să părăsească arena franceză cu capul plecat. Fără gol marcat, fără puncte şi eliminată de o manieră categorică şi dureroasă.

Polonia a lasat impresia unei echipe solide, cel puţin până în acest moment. Bine organizaţi defensiv, agresivi şi abili în faţa porţii adverse, polonezii au obţinut o calificare en fanfare din această grupă, după două victorii la limită şi o remiză albă în faţa Germaniei. Fără să primească gol pe parcursul primelor trei meciuri, Polonia se anunţă un adversar incomod în faza optimilor şi ne transmite o veste proastă pentru preliminariile Cupei Mondiale din Rusia: este favorita grupei noastre de calificare. Contra Ucrainei, polonezii au început în forţă şi Milik a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 3, când scăpat singur cu Pyatov nu a reuşit să-l învingă pe fostul elev al lui Mircea Lucescu. Doar un minut mai târziu, golgeterul fără gol la turneul final, Robert Lewandowski a păcălit pasul la offside al apărării ucrainiene, dar a trimis incredibil peste poarta Ucrainei.

Elevii lui Fomenko s-au trezit parcă dintr-un coşmar şi au încercat să răspundă. În minutul 10 au avut parte de o dublă ocazie prin vârful Zozulya şi mijlocaşul ofensiv Yarmolenko, ambii blocaţi pe rând de Pazdan, respectiv Fabianski. Cinci minute mai târziu, acelaşi Yarmolenko a scăpat singur în flancul drept al ofensivei ucrainiene, dar şutul său a trecut la mare distanţă de poarta Poloniei, deşi ucrainianul se afla într-o poziţie excelentă de gol. Până spre fluierul care avea să încheie primele 45 de minute, cele două formaţii s-au organizat mult mai bine, parcă speriate şi ele de oportunităţile uşor create în primele 20 de minute ale partidei.

La zece minute de la reluarea jocului însă, defensiva ucrainiană a cedat. „Kuba” Blaszczykowski a fost cel care l-a învins pe Pyatov printr-un sut splendid la vinclu, din interiorul careului. Polonezii erau calificaţi fără emoţii la acest scor. Kaputska, înlocuitorul lui Grosicki în acest meci a fost aproape de 2-0 în minutul 56, dar s-a precipitat şi a irosit şansa importantă de gol pe care şi-a creat-o. Singura şansă a ucrainienilor în partea a doua a venit de la Zinchenko, al cărui şut din interiorul careului a trecut mult peste poarta lui Lukas Fabianski. Şi cam atât din tabăra ucrainiană, care s-a mulţumit să asiste implacabil la un destin la care nu se aştepta nicio secundă. Fomenko et comp termină grupa C lamentabil şi pleacă acasă pregătiţi probabil de era Shevchenko. De această dată, era antrenorului Shevchenko. Polonia se califică din grupă de pe locul doi şi va întâlni în optimi naţionala Elveţiei, iar după cum arată calculele hârtiei, elevii lui Adam Nawalka, par favoriţii partidei.