Belgia3210320100006411106
Amicale
Ţara Galilor000000000000210164
Belgia000000000000210146
Ashley Williams, Hal Robson-Kanu şi Sam Vokes au marcat pentru Ţara Galilor în victoria cu Belgia din sferturile de finală de la Euro 2016.
Articol scris de Răzvan Mitacu

Ţara Galilor salvează onoarea fotbalului britanic şi reuşeşte o performanţă remarcabilă prin eliminarea Belgiei în sferturile de finală de la Euro 2016. Deşi era considerată favorită la prezenţa în runda următoare, Belgia nu a reuşit să îşi pună în valoare talentul şi calitatea tehnică net suprioară, irosind avantajul obţinut în prima parte a meciului de pe Stade Pierre-Mauroy.

Hal Robson-Kanu revenit ca titular în detrimentul lui Sam Vokes, care a condus linia de atac în duelul cu Irlanda de Nord din optimi, a fost principala noutate din reprezentativa pregătită de Chris Coleman (şi una ce avea să se dovedească extrem de inspirată), în timp ce Belgia a fost nevoită să evolueze fără doi dintre cei mai buni fundaşi, Thomas Vermaelen (suspendat pentru confruntarea din această seară), respectiv Jan Vertonghen, accidentat recent şi devenit astfel indisponibil în următoarele aproximativ două luni. Fără Vincent Kompany şi Nicolas Lombaerts, alţi doi apărători centrali pe care Belgia nu s-a putut baza la Euro 2016, Toby Alderweireld şi Jason Denayer au alcătuit cuplul de fundaşi pe zona centrală la partida din sferturile de finală ale competiţiei.

Deşi nu era văzut printre principalele puncte de atracţie ale acestei runde, meciul dintre Ţara Galilor şi Belgia a oferit o primă repriză care poate fi încadrată fără probleme printre cele mai frumoase de la Campionatul European 2016. Statutul de favorită al echipei lui Marc Wilmots a făcut ca Belgia să înceapă confruntarea de pe Stade Pierre-Mauroy într-o manieră ofensivă şi cu o imensă triplă oportunitate de a deschide scorul în minutul 7, când Yannick Ferreira-Carrasco, Thomas Meunier şi Eden Hazard au trecut fiecare aproape de gol, însă pe rând portarul Wayne Hennessey, apoi fundaşul Neil Taylor cu o intervenţie decisivă de pe linia porţii şi finalizarea imprecisă a căpitanului belgian au făcut ca scorul să rămână momentan neschimbat. Belgia a preluat avantajul meritat în minutul 13, la o splendidă execuţie de la distanţă a lui Radja Nainggolan, şutul mijlocaşului de la AS Roma fiind imposibil de apărat pentru Wayne Hennessey. Însă golul nu a destabilizat naţionala galeză, care a continuat să lupte şi să creadă în şansa ei. Oamenii lui Chris Coleman au echilibrat treptat jocul şi au profitat de avantajul forţei fizice în urma unui corner din minutul 31: centrarea lui Aaron Ramsey a fost reluată de Ashley Williams, scăpat complet din marcajul adversarilor, printr-o lovitură de cap care a dezlănţuit bucuria în rândul numeroşilor suporteri galezi.

Repriza secundă a debutat într-o manieră similară cu prima parte, belgienii fiind mai periculoşi la poarta lui Wayne Hennessey: Romelu Lukaku şi Eden Hazard au avut două bune şanse de a-şi readuce echipa în avantaj, însă nu au avut precizia necesară la finalizare. Iar în cele mai bune momente de joc ale oamenilor lui Marc Wilmots, galezii au fost cei care au dat lovitura, la capătul unei faze în care absenţele importante din apărarea adversă au ieşit în evidenţă: Hal Robson-Kanu a depăşit trei fundaşi în interiorul careului printr-o simplă preluare şi l-a executat pe Thibaut Courtois, marcând astfel cel mai important gol al carierei sale. Aflată în avantaj după o răsturnare spectaculoasă a scorului, Ţara Galilor a putut să abordeze ultima parte a meciului printr-un stil de joc mult mai familiar, cu o defensivă bine organizată în propria jumătate de teren şi acţiuni rapide de contraatac prin viteza unui neobosit Gareth Bale. Forcingul ofensiv al Belgiei s-a intensificat odată cu trecerea timpului, iar mingile aruncate în careul lui Wayne Hennessey s-au înmulţit, însă lipsa de claritate şi inspiraţie din jocul echipei lui Marc Wilmots a ieşit din ce în ce mai mult în evidenţă. Sărbătoarea galeză a atins punctul culminant cu patru minute înainte de final, când atacantul lui Burnley, Sam Vokes, intrat recent pe teren, a marcat printr-o nouă lovitură de cap, din centrarea lui Chris Gunter, care iniţial părea mai degrabă intenţonat să păstreze mingea în preajma liniei de margine, la trecerea timpului.

Scorul final de 3-1 consemnează o nouă mare surpirză la turneul final din Franţa şi mai ales un rezultat istoric pentru Ţara Galilor, care obţine calificarea în semifinalele Euro 2016, unde adversar va fi Portugalia. Pentru naţionala lui Chris Coleman singurul aspect negativ al serii este suspendarea mijlocaşului Aaron Ramsey, care în urma cartonaşului galben primit în minutul 75 nu va putea evolua contra echipei lui Cristiano Ronaldo.