Turcia311120020000511359
Amicale
Spania000000000000312030
Turcia000000000000302103
Spania a făcut spectacol cu Turcia, a câştigat cu 3-0 şi a obţinut calificarea în faza eliminatorie a Campionatului European 2016.
Articol scris de David Petre

O întoarcere în timp – aşa a părut meciul Spaniei cu Turcia, o replică aproape perfectă, ca exprimare în teren, a finalei Campionatului European din urmă cu patru ani. După un meci mai degrabă chinuitor cu Cehia, Spania a avut azi în faţă un adversar permisiv şi şi-a regăsit toate automatismele, toată creativitatea, toată splendoarea. EURO 2016 a propus până acum mult dramatism prin golurile marcate pe finaluri de meciuri şi mult angajament fizic din partea unor echipe croite pe stilul britanic, dar astăzi am regăsit şi acea frumuseţe naturală cu care naţionala iberică i-a încântat în ultima decadă pe cei care au ştiut să aprecieze, dincolo de rezultate, un joc combinativ dus până la perfecţiune.

Nu de puţine ori jocul acestei echipe a plictisit prin excesul de pase orizontate într-un ritm lent, determinate de nevoia de a căuta la infinit breşe în apărări bine organizate. Georgia într-un amical înainte de turneul final şi apoi Cehia în primul meci au oferit astfel de defensive, iar Spania a avut probleme. Turcia a fost însă un contraexemplu din punct de vedere defensiv, iar Spania a putut să îşi pună în scenă toată magia.

„Am primit primele două goluri pe greşeli individuale, una dintre ele incredibilă”, a spus în interviul de la finalul jocului Fatih Terim. Este adevărat că Turcia a comis erori pe care nu ţi le permiţi contra unui adversar important, dar ele au venit pe fondul unui joc creativ al ibericilor greu de contracarat. Alvaro Morata a marcat prima dublă de la acest turneu final, însă omul meciului a fost desemnat din nou Andres Iniesta (la fel ca şi în jocul cu Cehia), elegant, util şi decisiv deopotrivă. Aşa cum „God Save the Queen” este repetat de mai multe ori în tribune în timpul meciurilor Angliei, jocul Spaniei este acompaniat de refrenul „Iniesta, Iniesta” cu atâta patos încât contrabalansează faptul că acest fotbalist nu a luat (şi probabil nici nu va lua vreodată) un Balon de Aur. „Niciun Balon de Aur nu valorează cât stima vestiarului şi recunoştinţa publicului”, concluzionase ieri Del Bosque.

Iniesta a fost rege pe teren, Busquets a închis mai toate încercările de acţiune ale Turciei, iar jocul pe flancuri a funcţionat ireproşabil, aducând mai mareu câte un om liber, fie la centrare, fie în poziţie de şut. Echipa de „pitici” a Spaniei a mişcat balonul aşa cum a vrut şi în ritmul în care a vrut, în faţa unui adversar clădit şi el pe considerente tehnice şi nu fizice, dar dintr-o categorie inferioară. Turcii s-au apărat cât au putut, dar a fost clar încă din start că vor avea probleme: după o progresie bună în flancul stâng Alba a centrat şi Morata a reluat în bară în minutul 11. Vârful lui Juventus (pe cale de revenire la Madrid poate a fi revândut mai scump în Premier League) avea să deschisă scorul în minutul 34 după o fază asemănătoare: acţiune cursivă în stânga, minge întoarsă pentru omul liber Nolito, centrare în careu şi reluare de veritabil număr 9. Apoi a fost nevoie de doar două minute pentru ca ibericii să-şi dubleze avantajul: o minge aruncată peste apărarea turcilor a fost respinsă prost de Topal, iar Nolito a avut de îndeplinit o simplă formalitate din doi metri.

Meciul era jucat încă de la pauză, dar Spania nu îşi desăvârşise opera. La trei minute de la reluare Iniesta a spintecat apărarea adverată cu o pasă filtrantă, Jordi Alba (plecat din ofsaid) a ajuns în poziţie de finalizare dar a preferat o pasă în faţa porţii goale şi Morata şi-a trecut în cont dubla. Morata încă o dată, David Silva în două rânduri, noul intrat Bruno Soriano şi Pique au avut ocazia majorării scorului, dar a apărut şi Turcia în ofensivă cu două bune oportunităţi, irosite de Yilmaz şi Olcay Sahan.

S-a terminat 3-0, rezultat prin care Spania se califică în optimile de finală dar şi avertizează că este, aşa cum au declarat jucătorii săi şi selecţionerul, principala favorită la câştigarea titlului european. Urmează însă jocul cu Croaţia, derby-ul grupei, în faţa unui adversar mult mai valoros care poate arăta exact unde se află ibericii.