Pique a marcat unicul gol al meciului Spania - Cehia

Spania – Cehia 1-0. Capul lui Pique aduce Spaniei victoria în minutul 87

Cehia101010011100311111
Amicale
Spania000000000000721058
Cehia000000000000741285
Spania începe EURO 2016 cu o victorie în faţa Cehiei, obţinută prin golul lui Gerard Pique în minutul 87 la o centrare a lui Iniesta.
Articol scris de David Petre

Harnică dar mai puţin incisivă decât la ultimele două ediţii ale Campionatului European, naţionala Spaniei a trebuit să aştepte 87 de minute pentru a marca primul său gol la EURO 2016, prin lovitura de cap a fundaşului central Gerard Pique la centrarea lui Iniesta. A fost o recompensă târzie a jocului creativ al ibericilor, în faţa unei echipe care a jucat destul de bine pentru un 0-0, dar care în cele din urmă a fost pedepsită pentru lipsa sa de curaj.

În căutarea victoriei, Spania a stabilit noi borne statistice la actualul turneul final: cea mai mare posesie (68%), cele mai multe pase încercate (697), cele mai multe cornere (14), cele mai multe ofsaiduri (7). Cu toate acestea, meciul a avut puţine ocazii de gol, în condiţiile în care cehii au îndrăznit în rare momente să scoată vreun jucător din propria jumătate, iar de multe ori fundaşii săi au stat pe linia careului mic. Spania şi-a făcut jocul obişnuit de pase într-un tempo scăzut, a oferit câteva mingi filtrante de calitate, însă vârful împins Morata a părut ieşit din ritm, iar în a doua parte nici Aduriz nu a avut mai multe şanse de reuşită.

Del Bosque nu a oferit surprize în linia de start, în care singura necunoscută era titularul postului de portar. A fost ales David de Gea, care şi-a făcut bine treaba la puţinele şuturi ale cehilor. Goalkeeperul lui Manchester United a părut o singură dată depăşit de situaţie, la o minge trimisă bine în faţa porţii sale, însă Fagrebas a apărut providenţial şi a scos-o din zona periculoasă. În rest, aceeaşi Spanie dintotdeauna: Pique şi Ramos cu bune şi rele în apărare, Busquets neobosit la mijloc, Iniesta şi David Silva artişti la construcţie.

Pe fondul unui joc de uzură, a fost nevoie de 15 minute până să se consemneze prima ocazie: O fază dezvoltată rapid de Juanfran şi Silva în partea dreaptă a dus mingea în poziţie bună la Morata, dar şutul acestuia a fost direct pe direcţia veteranului Petr Cech, revenit la Toulouse, oraşul de unde pornise să cucerească Europa. A trebuit să treacă încă o jumătate de oră până când acelaşi Morata a avut o nouă ocazie: plecat dintr-un ofsaid nesemnalizat, vârful lui Juventus a şutat la colţul lung, dar Cech a deviat în corner. Fără mari şanse în jocul combinativ, spaniolii au încercat de la distanţă prin Busquets, Nolito, Iniesta şi Ramos, apoi ocazia reprizei a venit la o urcare a lui Jordi Alba, blocat şi el de Cech. De partea cealaltă, cehii au ieşit o singură dată de la cutie, în minutul 45, când Necid şi-a încercat norocul de la distanţă dar şutul său pe centrul porţii a fost pradă uşoară pentru De Gea.

Jocul s-a schimbat puţin după pauză, cu spaniolii ceva mai rapizi în jocul de pase şi cu cehii găsind un dram de curaj ofensiv. O deviere nefericită a lui Hubnik la o minge centrată de Morata i-a dat emoţii lui Cech, iar la cornerul ce a urmat Nolito şi Ramos nu au reuşit să împingă mingea în poartă. A fost ultima acţiune notabilă pentru Morata, schimbat din minutul 62 de Aduriz. Acelaşi Hubnik avea să fie periculos la poarta cealaltă cu o deviere după o lovitură liberă, apoi Frabregas a respins în ultimul moment din faţa lui Kaderabek.

Găsit din nou liber în apropierea porţii adverse, Jordi Alba a greşit preluarea din poziţie excelentă, apoi Aduriz a ridicat spectatorii în picioare cu o superbă foarfecă, dar faza a fost oprită pentru ofsaid. Intrat în locul lui Fabregas, Thiago Alcantara a prins un culoar bun în minutul 80 dar a fost deposedat în momentul şutului, iar meciul părea să se îndrepte spre un 0-0. A venit însă minutul 87 când Iniesta a găsit centrarea perfectă şi Pique, urcat deja de ceva vreme în atac, a reluat imparabil cu capul din trei metri. În mod neaşteptat cehii au avut o ocazie de egalare în prelungiri când Darida a apărut fără marcaj în careu, dar De Gea a fost din nou la post.

După două rezultate de 1-0, Grupa D de la EURO 2016 îşi poate stabili echipele calificate încă de etapa următoare. Cehia nu îşi permite vreun pas greşit dar va avea o misiune dificilă în faţa Croaţiei, în timp ce Spania îşi poate procura biletele pentru optimi printr-o victorie cu Turcia, echipă care probabil îi va oferi şi spaţii generoase.