Ţara Galilor3111300300006114511
Amicale
Rusia000000000000101000
Ţara Galilor000000000000101000
Ţara Galilor s-a impus într-o manieră autoritară în meciul cu Rusia şi a încheiat pe primul loc al grupei B de la Campionatul European.
Articol scris de Florin Codreanu

Ceea ce generaţia de excepţie a lui Rush, Gary Speed, Ryan Giggs sau Mark Hughes n-a reuşit…a reuşit generaţia condusă de Gareth Bale, Ramsey şi Joe Allen. Ţara Galilor nu doar că s-a calificat în premieră la un turneu final de Campionat European, dar a reuşit şi performanţa de a se califica în optimile de finală ale competiţiei dintr-o grupa dificilă cu Anglia, Slovacia şi Rusia.

Galezii şi-au încununat prestaţia de la acest turneu final şi din preliminarii cu o evoluţie excelentă în faţa Rusiei lui Leonid Slutsky. Cu toate că un egal le era de ajuns pentru calificare, elevii lui Chris Coleman au tratat meciul cu aceeaşi atitudine cu care şi-au obişnuit fanii încă din preliminariile competiţiei. Ruşii au fost luaţi prin surprindere, iar debutul de joc de la Toulouse a oferit impresia publicului spectator şi telespectator că Ţara Galilor este de fapt echipa care trebuie să câştige neapărat jocul. Slutsky a modificat structura echipei sale apelând la patru noutăţi în formula de start. A renunţat la Shenikhov, Shatov, Neustatder şi Golovin acordându-le credit lui Kombarov, Shirokov, Glushakov şi Mamaev. Ideea tactică nu s-a schimbat însă prea mult, iar Rusia a făcut o prima repriză aproape catastrofală.

Galezii au încercat poarta lui Akinfeev încă din minutul 2 al jocului, însă şutul puternic expediat de Gareth Bale a fost cu greu respins în faţă de excelentul portar al ruşilor. Cu garda jos, Ţara Galilor a mărit presiunea şi golurile n-au întârziat prea mult. Primul a venit după o pasă extraordinară a lui Joe Allen către Aaron Ramsey, iar starul de Arsenal a pătruns frontal cu adversarii lângă el şi l-a „lobat” pe bravul goal-keeper al ruşilor: 1-0 pentru galezi din minutul 11. Nouă minute mai târziu, fundaşul Taylor s-a aflat la locul potrivit la o acţiune oarecum norocoasă a galezilor şi a majorat avantajul echipei sale naţionale, după ce iniţial Akinfeev se opusese din nou. La 2-0 pentru elevii lui Chris Coleman, Rusia s-a deschis complet. A preferat lansările lungi spre turnul de control, Dzyuba, în detrimentul construcţiei, dar ocaziile au lipsit cu desăvârşire. Nu şi contrele galeze, plecate de regulă din picioarele lui Ledley, Allen sau Ramsey şi continuate de super starul lor, Gareth Bale. Cursele vedetei de la Real Madrid au ridicat adrenalina în tribune şi au reprezentat de fiecare dată oportunităţi de gol pentru alb-roşii. Gareth Bale a ratat două dintre ele individual, iar în alte două, i-a servit pe Ramsey şi Vokes, care au ezitat însă şi au iertat practic naţionala Rusiei.

Cu un ecart evident atât în teren cât şi pe tabela de marcaj, Rusia trebuia să schimbe ceva la pauză. Singura modificare însă pe care Slutsky a făcut-o a fost între fraţii gemeni Berzutsky, selecţionerul Rusiei schimbându-l pe ezitantul Vasilyi cu Alexey. Iar jocul echipei a rămas acelaşi, cel puţin în primul sfert de oră al reprizei secunde, când ar fi trebuit să preseze adversarul direct. Astfel, prima şansă mare a reprizei a doua a venit tot de la galezi, atunci când Ramsey l-a lansat pe Bale în suprafaţa de pedeapsă adversă, însă Akinfeev s-a remarcat din nou printr-o intervenţie salvatoare. Excelentul portar al ruşilor n-a mai putut face însă nimic în minutul 68, atunci când Gareth Bale a marcat al treilea său gol de la Euro 2016 în tot atâtea meciuri. Starul de la Real Madrid a finalizat o acţiune purtată în flancul drept de Gunther şi continuată inspirat de Aaron Ramsey şi a ridicat astfel scorul la 3-0 pentru Ţara Galilor.

A fost momentul în care fanii galezi s-au dezlănţuit, siguri deja de calificarea echipei lor naţionale. O calificare istorică, o calificare care încununează munca unui selecţioner tânăr şi de mare viitor, dar şi munca unei echipe reprezentative extrem de darnice la efort, cu fiecare prilej. Ţara Galilor câştigă Grupa B, terminând peste Anglia şi Slovacia la capătul a trei meciuri în care şi-a răsfăţat fanii şi a încântat publicul neutru.