Slovacia a învins Rusia cu 2-1 la EURO 2016

Rusia – Slovacia 1-2. Hamsik păstrează Slovacia în cursa calificării

Slovacia202020110000403124
Amicale
Rusia000000000000116321811
Slovacia000000000000112361118
Slovacia a învins Rusia şi face 3 puncte în Grupa B de la EURO 2016. Pentru slovaci urmează meciul cu Anglia, ruşii mai au şanse teoretice de calificare.
Articol scris de Florin Codreanu

Primul meci din etapa a doua a grupelor a adus faţă în faţă două echipe cu stiluri similare de joc, dar care au început diferit aventura de la Euro 2016. La final, Slovacia susţinută de un Marek Hamsik magistral (primul marcator din istoria clubului SSC Napoli la un Campionat European de Fotbal) avea să se impună cu scorul de 2-1.

Cu un moral foarte bun după egalul smuls în prelungiri favoritei grupei, Anglia, naţionala pregătită de Leonid Slutsky avea de înfruntat un rival pe care îl învinsese doar de trei ori în precedentele nouă meciuri directe, dar un adversar care marcase în poarta Rusiei o singură dată în ultimele patru jocuri. Pentru întâlnirea de pe Stade Pierre Mauroy din Lille, Slutsky nu a renunţat aşa cum anunţa presa de la Moscova la golgeterul lui Krasnodar, Smolov, pe care l-a poziţionat în linia de trei jucători din spatele colosului Artiom Dzyuba. Puştiul minune de la CSKA, Golovin şi fotbalistul naturalizat peste noapte, Roman Neustader au evoluat în faţa apărării conduse de impunătorii Ignashevich şi Berezutski în timp ce Shatov a fost omul desemnat să joace rolul de număr 10. Slovacii au renunţat faţă de meciul de debut contra galezilor la Duris apelând la marcatorul de numai 21 de ani din partida unu, Ondrej Duda. Un 4-3-3 aşezat de Kozak în care Robert Mak, Weiss şi Duda au jucat pe rând rolul de atacant împins. O formaţie mult mai mobilă şi mult mai energică pregătită pentru a alerga serios defensiva robustă a ruşilor.

Mobilitatea ofensivă a slovacilor s-a văzut în anumite momente ale startului de joc, însă forţa defensivă a ruşilor a fost de neclinitit. În primele 30 de minute, doar Hamsik i-a dat emoţii lui Akinfeev, însă şutul sau din minutul 9 de la marginea careului a trecut peste poarta Rusiei. În rest, lupta surdă de la mijlocul terenului a oferit avantaj echipei conduse de Slutsky care şi-a ţinut adversarul departe de propria poartă. În minutul 25, Fyodor Smolov a centrat excelent către „turnul de control” Artyom Dzyuba, însă reluarea impozantului atacant al lui Zenit nu i-a dat emoţii lui Kozacik. Peste cinci minute însă, Kozacik a scăpat cu faţa curată la ocazia mare ratată de acelaşi Smolov, care a şutat puţin pe lângă poartă, după ce s-a trezit singur-singurel la 20 de metri de poarta slovacilor.

Ameninţările ruşilor au trezit parcă slovacii la viaţă şi în minutul 33 s-a produs declicul. Marek Hamsik a inventat o pasă senzaţională către Vladimir Weiss, fostul jucător de la Manchester City, Espanyol şi Olimpiacos a driblat cu uşurinţă doi jucători adverşi şi a deschis scorul cu un şut perfect plasat la colţul lung: 1-0 pentru Slovacia. Golul a transformat naţionala pregătită de Jan Kozak, care până spre finalul primei reprize a pus stăpânire pe joc. Hamsik, indiscutabil omul primelor 45 de minute a fost aproape de a dubla chiar avantajul echipei sale cu cinci minute înainte de pauză, însă şutul său după o cursa splendidă a trecut puţin alături. Acelaşi jucător avea însă să-şi încununeze evoluţia entuziasmantă din prima parte marcând unul din cele mai frumoase goluri de până acum de la turneul final: şut la colţul lung, care a lovit bara şi s-a scurs nemilos în poarta lui Akinfeev: 2-0 la pauză pentru Slovacia.

Experimentatul Leonid Slutsky a simţit decalajul fizic şi tehnic mare dintre cele două formaţii şi la pauză a decis să facă două modificări. Glushakov şi Mamaev au fost introduşi în locul celor doi jucători din faţa apărării, Neustadter şi Golovin. Era încercarea disperată a tehnicianului în vârstă de 45 de ani de a recupera controlul la mijlocul terenului, de a câştiga la capitolul posesie şi de a conta cu adevărat ofensiv. Însă pierzând mijlocaşul defensiv clasic din teren, Rusia s-a descoperit şi mai mult, ceea ce a permis slovacilor să mizeze pe arma contraatacului. Una dintre aceste contre se putea concretiza în minutul 55, atunci când Robert Mak a avut oportunitatea de a-l învinge pe Akinfeev, dar goal-keeperul rus a reuşit să trimită în corner.

Cu Shirokov intrat în locul lui Kokorin, Rusia l-a coborât puţin în sistemul de joc pe Glushakov şi a căpătat ceva mai multă consistenţă în joc. Culmea, chiar Glushakov avea să reducă din handicap în minutul 80, atunci când a finalizat printr-o lovitură de cap o acţiune frumoasă a echipei sale. Nimic nu s-a mai schimbat însă până la final în ciuda faptului că ruşii i-au inghesiuit în careu pe elevii lui Kozak, iar Slovacia a câştigat meritat punctele puse în joc, păstrând astfel şanse reale la calificarea din grupa B. Pentru Rusia, meciul cu Ţara Galilor din ultima etapă va fi decisiv, dar la fel de posibil este ca acel ultim joc să fie decisiv şi pentru galezi. Una peste alta, vom avea până la final o grupa B echilibrată şi disputată.