România – Elveţia 1-1. Un punct şi speranţe de calificare

Elveţia311121011100631285
Amicale
România000000000000210122
Elveţia000000000000210122
Bogdan Stancu şi Admir Mehmedi au marcat în meciul dintre România şi Elveţia încheiat la egalitate, scor 1-1, în grupa A de la Euro 2016.
Articol scris de Răzvan Mitacu

Echipa naţională a României a lăsat o impresie generală foarte bună la finalul primului meci disputat la Euro 2016, cu Franţa, însă din păcate înfrângerea suferită împotriva reprezentativei ţării gazdă a complicat situaţia din grupa A pentru ‘tricolori’, care astfel aveau neapărată nevoie de un rezultat pozitiv în partida cu Elveţia, disputată în această seară pe stadionul Parc des Princes din Paris, pentru a putea spera în continuare la calificarea în rundele eliminatorii ale competiţiei.

De partea cealaltă, Elveţia se prezenta în capitala Franţei după succesul la limită, dar extrem de important, obţinut contra Albaniei (1-0, gol marcat de Fabian Schar), astfel că un nou succes ar fi asigurat reprezentativei pregătită de Vladimir Petkovic un loc în optimile de finală ale Campionatului European 2016.

Patru modificări efectuate de selecţionerul Anghel Iordănescu faţă de formaţia care a început meciul cu Franţa. Ovidiu Hoban, Florin Andone, Nicuşor Stanciu şi Adrian Popoa au rămas pe banca de rezerve, în locul lor fiind titularizaţi Andrei Prepeliţă şi Claudiu Keşeru, aflaţi astfel la primele lor minute într-un meci de Campionat European, respectiv Gabriel Torje şi Alexandru Chipciu, ambii intraţi pe teren în partea secundă a confruntării cu naţionala lui Didier Deschamps.

Selecţionerul Vladimir Petkovic a ales să trimită pe teren un prim 11 identic cu cel utilizat în partida contra Albaniei, cu Haris Seferovic în atac, sprijinit de un trident ofensiv alcătuit din Admir Mehmedi, Blerim Dzemaili şi Xherdan Shaqiri. Stephan Lichtsteiner a fost căpitanul unei naţionale care, după succesul de la debutul turneului final, a încercat în această seară să câştige pentru prima dată în istorie două meciuri consecutive la un Campionat European.

Două echipe compacte în debutul confruntării de pe stadionul Parc des Princes, naţionala României reuşind să păstreze distanţe scurte între liniile de joc şi o defensivă poziţionată cât mai departe de poarta apărată de Ciprian Tătăruşanu. Totuşi, elveţienii au fost capabili să depăşească în câteva rânduri defensiva condusă de Vlad Chiricheş printr-o serie de combinaţii rapide pe zona centrală, iar Seferovic a avut o primă mare oportunitate în minutul 7, când reluarea sa din interiorul careului a trecut puţin pe lângă. Portarul celor de la Fiorentina intervenit apoi decisiv la capătul primului sfert de oră în faţa aceluiaşi atacant al lui Eintracht Frankfurt, scăpat din nou nemarcat pe zona centrală. Posesia şi dominarea teritorială au fost de partea adversarilor, însă la prima acţiune de atac importantă România a dat lovitura: pătrunderea lui Alexandru Chipciu a fost blocată printr-o tragere evidentă a lui Lichtsteiner, iar Bogdan Stancu a avut astfel şansa de a marca al doilea său gol la Euro 2016, transformând lovitura de la 11 metri cu precizie, la fel precum în meciul contra Franţei. Avantajul psihologic adus de golul marcat s-a resimţit în jocul elveţienilor, iar oamenii lui Anghel Iordănescu au trecut aproape de majorarea avantajului în minutul 29, după o centrare din lovitură liberă şi o finalizare a lui Cristian Săpunaru care a lovit bara porţii lui Yann Sommer. Finalul reprizei a consemnat o ocazie de egalare pentru formaţia lui Vladimir Petkovic, la pătrunderea în viteză pe partea dreaptă a lui Lichtsteiner şi lovitura de cap trimisă de Dzemaili puţin pe lângă, dintr-o poziţie extrem de periculoasă.

Partea secundă a început cu Ovidiu Hoban pe teren în locul lui Mihai Pintilii, după ce mijlocaşul de la Steaua Bucureşti a suferit o accidentare musculară în ultimele minute din prima repriză. Iar fostul jucător de la Petrolul ar fi putut majora avantajul la doar două minute după reluarea jocului, însă şutul său cu piciorul stâng din interiorul careului nu a prins spaţiul porţii elveţiene. Ritm intens şi un joc plăcut între două echipe care au căutat în permanenţă jocul direct pe poartă, însă din păcate de această dată ratările României au fost taxate de elveţieni la prima oportunitate de gol a reprizei: o minge respinsă imprecis de defensiva noastră, într-un careu supraaglomerat, a fost continuată de Admir Mehmedi cu o execuţie imparabilă pentru Ciprian Tătăruşanu, iar atacantul lui Bayer Leverkusen restabilea astfel egalitatea pe tabelă. Treptat remiza a părut să devină un reuzultat mulţumitor pentru cele două naţionale, iar momentele de pericol la ambele porţi au mai apărut doar în urma unor faze fixe, cu Xherdan Shaqiri şi Gabriel Torje care au încercat să surprindă prin execuţii direct pe poartă.

Atitudine exemplară, dăruire, organizare tactică bună şi pe alocuri momente de joc reuşite pentru echipa naţională a României, care însă rămâne doar cu un punct la capătul primelor două meciuri din cadrul grupei A. ‘Tricolorii’ au acum doar varianta victoriei în meciul cu Albania, programat a se disputa duminică, 19 iunie, pe Stade des Lumières din Lyon. De partea cealaltă, Elveţia se poate declara mulţumită de cele patru puncte adunate momentan, înainte de partida cu Franţa, graţie cărora oamenii lui Vladimir Petkovic sunt foarte aproape de calificarea în optimile de finală ale Campionatului European.