Albania100110010000200216
Amicale
România0000000000007412153
Albania0000000000007214315
Albania a învins România după o greşeală a lui Ciprian Tătăruşanu şi trimite acasă naţionala noastră cu un singur punct după un turneu final nereuşit.
Articol scris de David Petre

Albania a scris istorie pe stadionul din Lyon. Primul gol marcat la un turneu final, prima victorie şi ceva şanse de calificare în optimile de finală la prima sa participare la EURO. Singura echipă pe care analiştii fotbalului nu o cotaseră cu nicio şansă să câştige titlul european s-a dovedit mai bună decât România şi, chiar dacă pe teren nu propune mare lucru, a avut ambiţia şi curajul necesare să împlinească ceea ce, până de curând, era doar un vis. Pentru naţionala noastră nu atât ratarea calificării va fi dureroasă, ci mai ales maniera în care a abordat jocul cu un adversar în faţa căruia nu pierduse din anii ’40 şi, dacă la capătul acestui joc putem să găsim un lucru bun, este acela că nu va trebui să mai suportăm încă un meci cu Anghel Iordănescu pe banca tehnică. Asta dacă nu cumva şefii federaţiei ne pregătesc şi din toamnă o surpriză neplăcută.

România a început bine meciul de la Lyon şi a lăsat impresia că a mers în Franţa cu un plan bine conturat: joc după posibilităţi cu ţara gazdă, egal cu Elveţia, dar apoi victorie fără dubii cu Albania. Timp de un sfert oră a părut că spiritul prevăzător al lui Anghel Iordănescu de a juca cu doi închizători a fost exagerat, pe fondul unui joc controlat de echipa noastră, care a dus posesia până aproape de 70%. Jocul de pase a mers bine, tricolorii au avut fost agresivi la recuperare, în timp ce adversarul s-a remarcat doar prin câteva intrări brutale, doar una dintre ele sancţionată cu un cartonaş galben. Este adevărat că ocaziile au venit doar prin şuturi de la semidistanţă (Bogdan Stancu cu un superb vole de pe linia de 16 metri şi apoi Alibec cu o minge trimisă spre vinclu din afara careului), dar impresia generală a startului de meci a fost că România caută victoria şi are şi mijloacele necesare să o obţină.

Ceva s-a rupt însă în jocul tricolorilor după 20 de minute. Românii au început să abuzeze de mingi lungi, deşi nici Nicuşor Stanciu şi nici aripa dreaptă Adi Popa nu aveau şanse să le recepţioneze corect. Încet-încet procentele posesiei s-au echilibrat, iar Albania a prins curaj pe contraatac. Şutul lui Basha de la mare distanţă a părut naiv, dar imediat o minge trimisă în spatele fundaşului stânga improvizat Măţel a semănat panică în defensiva noastră, chiar dacă Lenjani, aflat în poziţie de ofaid la capătul centrării, nu a fost în stare să nimerească poarta din 2 metri.

În ciuda insistenţei lui Alibec, tricolorii n-au mai ajuns la poarta adversă, în schimb emoţii au fost la poarta lui Tătăruşanu: Memushaj şi Basha au avut situaţii importante în acelaşi minut, iar golul a picat în minutul 43: centrare a lui Memushaj, ieşire greşită a goalkeeperului nostru şi reluare simplă cu capul a lui Sadiku. Primul gol al Albaniei la un turneu final!

Intrarea lui Sânmărtean în locul lui Prepeliţă cu o bună serie de driblinguri în startul reprizei secunde părea să readucă naţionala tricoloră pe drumul cel bun, dar România s-a tăiat repede. Tot Albania a avut prima ocazie, la un contraatac în superioritate numerică stopat de Hoban, iar apoi Alibec a părăsit terenul pe targă, înlocuit de Torje. Curând a intrat şi Bogdan Andone în locul lui Popa, iar de la el a venit unica ocazie mare a României în acest joc, o transversală din unghi în minutul 76. Tricolorii au continuat să aibă iniţiativa într-un joc fragmentat şi întârziat cât mai mult de albanezi, însă Nicuşor Stanciu a irosit singurele acţiuni care păreau promiţătoare, cu şuturi neinspirate de la distanţă în locul unei pase simple spre omul liber. În schimb Albania a mai avut până la final câteva ocazii importante, spre deliciul suporterilor care au fost şi ei mai presus decât cei ai naţionalei noastre.

România termină pe ultimul loc turneul final EURO 2016, cu un singur punct, iar victoria cu Anglia din 2000 rămâne singura în cinci participări. Urmează analize şi, sperăm, numirea unui nou selecţioner.