EURO 2016, Semfinale, 06 iulie 2016, ora 22:00

FIFA
Amicale
Portugalia000000000000320174
Ţara Galilor000000000000310247
Cristiano Ronaldo a marcat cu gol şi a oferit o pasă de gol în victoria fără emoţii a Portugaliei în meciul cu Ţara Galilor din semifinalele EURO 2016.
Articol scris de David Petre

În stilul econom cu care ne-a obişnuit în faza eliminatorie de la actualul turneu final, Portugalia a câştigat fără emoţii meciul cu Ţara Galilor şi este prima finalistă de la EURO 2016. Un gol după o lovitură de colţ şi o deviere la un şut nereuşit au fost suficiente pentru a deschide lusitanilor calea spre cea de-a doua lor finală continentală, după cea pierdută în 2004 în faţa propriilor suporteri.

Până în semifinale, Portugalia a fost însoţită permanent de noroc: un gol marcat de Islanda în prelungirile jocului cu Austria a trimis-o pe partea uşoară a tabloului eliminatoriu, jocul cu Croaţia a fost decis de un gol în minutul 118, apoi duelul cu Polonia din sferturi a fost tranşat la loviturile de departajare. În semifinală n-a mai fost însă nevoie de şansă, fiindcă Portugalia a fost echipa mai bună, având mai mulţi jucători de valoare şi un joc combinativ mai bun. Probabil ar fi putut câştiga meciul mult mai repede şi mult mai clar dacă ar fi mizat pe atac, dar a ales să rămână fidelă stilului pragmatic şi să aştepte greşeala adversarului.

Ţara Galilor a avut o posesie de 54%, cea mai mare a sa la actualul turneu final după jocul cu Irlanda de Nord (55%). A pasat mai bine decât în toate cele cinci meciuri anterioare, totuşi acesta a fost singurul joc în care nu a marcat şi nici nu a avut ocazii clare să o facă. Este meritul Portugaliei, o echipă pe care mulţi o critică pentru abordarea pasivă dar care pare să fie mai eficientă în acest joc de aşteptare decât în frumosul fotbal ofensiv dezvoltat de generaţia de aur a lui Figo. Chiar dacă a avut în faţă un adversar mai slab, Portugalia a preferat să stea la cutie, a lovit atunci când i s-a oferit ocazia şi în cele din urmă este câştigătoarea meritorie.

După o primă repriză în care un şut de la distanţă al lui Gareth Bale a fost singurul care a prins spaţiul porţii, a ieşit la rampă Cristiano Ronaldo. O lovitură bună de cap după un corner a însemnat deschiderea scorului în minutul 50, apoi tot el a oferit involuntar un assist pentru Nani, aflat pe direcţia unui şut greşit. Au fost fazele care au dus Portugalia în finală şi care pe Ronaldo, câştigător al Ligii Campionilor în acest an, îl apropie de un nou Balon de Aur. La 2-0 tot lusitanii au avut două mari ocazii de gol, în timp ce Ţara Galilor, lipsită de Aaron Ramsey, a mizat doar pe Gareth Bale, insuficient pentru a căuta o calificare istorică.

Din cinci participări la EURO, Portugalia a jucat cinci semifinale şi este pentru a doua oară în ultimul act al competiţiei. Îşi va afla adversara joi seară, când Germania şi Franţa se duelează în cea de-a doua semifinală.