Austria110010100000211091
Amicale
Portugalia000000000000403156
Austria000000000000413065
Portugalia - Austria s-a terminat 0-0, deşi lusitanii au controlat autoritar meciul şi au avut două bare, una din ele dintr-un penalty ratat de Cristiano Ronaldo.
Articol scris de David Petre

Venită la EURO 2016 pe cai mari după ce a defilat în preliminarii, Austria a fost redusă la stadiul de echipă mică dar în cele din urmă şi-a îndeplinit scopul şi a obţinut în faţa Portugaliei punctul care îi permite să spere la calificarea în optimi. 23-3 raport al şuturilor spre poartă şi 10-2 al celor pe poartă la o posesie care ajunsese la un moment dat spre 70% sunt cifrele care vorbesc de la sine despre modul în care s-a desfăşurat meciul de pe Parc de Princes.

S-a spus despre Cristiano Ronaldo că nu are la echipa naţională un colectiv care să îi pună în valoare calităţile, dar astăzi cei 13 oameni care au evoluat lângă starul lui Real Madrid nu au prea multe să îşi reproşeze. Portugalia poate acuza din plin ghinionul, care a întovărăşit-o şi la Paris după ce îi refuzase victoria şi în primul joc. Astăzi lusitanii au avut o bară a lui Nani, un penalty din care Cristiano a trimis tot în bară şi o mulţime de alte mari ocazii pe fondul unui joc dominat autoritar.

Austria, în schimb, a avut câte o situaţie de gol în debuturile de repriză, dar în rest doar după minutul 80 a ieşit din propria jumătate, unde în multe momente s-a apărat chiar disperat. Nici contraatacul nu i-a funcţionat în condiţiile în care rar a reuşit să lege mai multe de două pase, iar ultima jumătate de oră a jucat-o şi fără superstarul său, David Alaba, înlocuit în mod surprinzător deşi nu se remarcase cu ceva pe teren.

Harnik a semnat prima ocazie a jocului cu o lovitură de cap la centrarea lui Sabitzer în minutul 3, iar jocul promitea să se ridice la înălţimea rangului de derby al grupei. Austria nu a stat rău în teren în primul sfert de oră, dar uşor-uşor lusitanii au început să se apropie de poarta lui Almer şi să o testeze tot mai viguros. Nani în două rânduri, Vieirinha, Ricardo Carvalho şi Cristiano Ronaldo au ratat situaţii bune în primele 30 de minute, înainte ca Nani să trimită cu capul în bară o minge la care goalkeeperul austriac era bătut. Până la pauză a mai fost o situaţie pentru Cristiano care a fost găsit bine în careu, dar reluarea sa dintr-o poziţie incomodă nu i-a creat dificultăţi rivalului din poartă.

Austria a mai dat semne de viaţă imediat după pauză prin şutul bun al lui Stefan Ilsnaker, dar jocul a continuat în aceeaşi manieră, cu lusitanii în control total, cu un joc elaborat de pase într-o bună viteză. Cristiano cu o ghiulea de la mare distanţă, apoi tot el cu capul şi apoi încă o dată din lovitură liberă a fost principalul pericol pentru Almer, dar goalkeeperul lui Austria Viena nu a putut fi învins.

Ambiţia portughezilor a părut să dea roade spre final. Era minutul 77 când Hinteregger l-a oprit pe Ronaldo neregulamentar în careu la capătul unei acţiuni notabile a lusitanilor în partea stângă, iar centralul italian Rizzoli a dictat penalty. Nu a fost să fie nici aşa: Almer a plecat spre stânga, mingea spre colţul opus, dar s-a oprit în bară. A fost şi ultima ocazie notabilă a jocului, cu austriecii reuşind în ultimul sfert de oră o posesie ceva mai bună, chiar dacă nu i-a apropiat de vreo ocazie.

Portugalia va acuza ghinionul după acest scor alb, dar nu are motive de îngrijorare în privinţa calificării. Are doar două puncte după primele două meciuri, însă poate câştiga grupa în cazul unei victorii cu Ungaria, care pare la îndemână. Austria nu mai poate câştiga grupa, dar păstrează şi ea şanse să meargă mai departe, cu atât mai mult cu cât va cunoaşte, la ora meciului cu Islanda, situaţia din toate celelalte grupe de la EURO 2016.