Suedia000000002101210133
Amicale
Italia000000000000126421612
Suedia000000000000122461216
Italia a învins Suedia în meciul din Grupa E de la EURO 2016 printr-un gol marcat de Eder în minutul 88 şi s-a calificat în optimile de finală.
Articol scris de Florin Codreanu

Italienii spuneau că n-au uitat evenimentul petrecut în urmă cu 12 ani, atunci când Suedia a lăsat acasă Squadra Azzurra după un „egal convenabil” contra vecinei Danemarca. Neînvinsă în meciurile oficiale sub comanda lui Antonio Conte, Italia nu mai reuşise însă să câştige primele două partide din grupe la un turneu final de 16 ani, adică de la turneul final din 2000. Victoria entuziasmantă în faţa Belgiei a aprins speranţele italienilor care îşi doreau să obţină nu doar răzbunarea pentru episodul de acum doisperezece ani, dar şi calificarea în faza optimilor de finală. Antonio Conte a rămas fidel filosofiei sale şi a început mecul contra Suediei cu cei trei fundaşi clasici, Barzagli, Bonucci şi Chiellini, lăsând rolul sacrificiului şi al efortului continuu în picioarele lui Candreva, Florenzi şi Giaccherini, aceeaşi neobosiţi jucători care au făcut o risipă de efort impresionantă conta Belgiei. Mobilul Eder l-a completat în atac pe speculantul Graziano Pelle, atacantul care trebuia să fie un ghimpe permanent în coasta celor doi fundaşi suedezi, Granqvist şi Lindelof. Erik Hamren a aruncat în luptă o formulă ofensivă în care Guidetti şi Ibrahimovic au alcătuit cuplul de atacanţi, iar Sebastian Larsson a avut multe momente în care a preluat chiar rolul numărului 10. Abili şi puternici, Ekdal, Kallstrom şi Forsberg s-au vrut răspunsul ideal din linia mediană a suedezilor pentru mobilitatea şi agresivitatea italiană.

Iar suedezii au început mai bine partida dominând teritorial jocul atât la mijlocul terenului cât parcă şi la nivel pshihologic. Dar nici ei şi nici italienii n-au reuşit să ridice nivelul calitativ al partidei. La Toulouse am avut parte cu ocazia acestui joc de poate cea mai ştearsă repriză de la turneul final din Franţa, de până acum. Angrenaţi într-un joc de uzură, italienilor le-a lipsit cu desăvârşire acel fotbal orgiastic din partida de debut. Cele două formaţii s-au anihilat repede şi perfect, au ştiut tot despre fiecare mişcare a adversarului şi au rămas în această suspensie plină de echilibru şi lipsită de entuziasm pe tot parcursul primei părţi a meciului. Suedezii terminau astfel încă o repriză în care n-au şutat încă pe spaţiul porţii adverse, un aspect repetat în jocul cu Italia, după 90 de minute la fel de lipsite de eficacitate în partida cu Irlanda.

Italienii totuşi, şi-au adus aminte în primele 15 minute ale celui de-al doilea mitan că au impresionat puternic la meciul de debut şi au început mult mai bine repriza secundă. În minutul 50, Florenzi a fost aproape de deschiderea scorului, dar şutul său de la 16 metri a trecut pe lângă poartă nordicilor. Între timp, suedezii aproape că n-au reacţionat. Sau n-au putut reacţiona, pentru că au urmat alte 15 minute de fotbal încâlcit, inestetic şi previzibil. Candreva a încercat uşor poarta lui Isaksson undeva înspre minutul 70, dar portarul suedezilor n-a avut nici cea mai mică problemă în a reţine mingea şutată de italian. Abia în minutul 72 am aflat că Suedia există cu adevărat şi tot atunci am fost străfulgeraţi de ideea că Zlatan Ibrahimovic joacă la acest turneu final. N-a fost cu noroc, pentru că deşi îşi trecuse în cont o bună oportunitate de gol, deja fostul atacant de la PSG fusese semnalizat în offside.

Cea mai importantă şansă de gol a meciului a venit târziu, în minutul 84, atunci când Marco Parolo a trimis balonul în bara porţii suedeze, după o reluare excelentă cu capul. O acţiune care parcă a anunţat ceea ce urma să se întâmple. Mai vie în finalul de meci, Italia şi-a respectat cu rigurozitate tradiţia. Italia rămâne Italia şi chiar şi atunci când încearcă să protejeze un egal, te aştepţi să poată da lovitura. Aşa s-a întâmplat şi la Toulouse, când în ultimele minute ale jocului Squadra Azzurra a reuşit ceea ce parcă în acest meci părea aproape irealizabil: să marcheze. Simone Zaza a declanşat acţiunea ofensivă a italienilor, Eder a fost cel care a continuat-o extrem de inspirat, finalizând apoi sigur cu interiorul piciorului drept, la colţul lung: 1-0 pentru italieni. A fost golul care a declanşat fiesta în tribune printre fanii italieni şi golul care califică Italia în faza următoare a competiţiei. Dulcea răzbunare în faţa suedezilor după episodul din 2004 a amplificat sărbătoarea azzurrilor, care privesc acum spre orizonturi şi mai înalte.