Spania000000000000259972934
Amicale
Italia000000009351341014104036
Spania000000009153341014103640
Italia a învins Spania într-un meci pe care l-a dominat tactic în optimile de finală ale EURO 2016 şi aşteaptă acum Germania în sferturi.
Articol scris de David Petre

Adiós muchachos! Spania domină autoritar competiţiile la nivel de club, acolo unde Italia trăieşte doar prin multipla sa campioană Juventus Torino, dar la Campionatul European lucrurile au stat fix pe dos şi Squadra Azzurra nu a dat nicio şansă ibericilor.

Faţă de finala EURO 2012, unsprezecele Spaniei nu s-a schimbat prea mult. Xavi şi Xabi Alonso s-au retras, Casillas a fost trecut pe bancă, iar Arbeloa a fost înlocuit de Juanfran în banda dreaptă. În rest aceiaşi jucători şi cam aceeaşi exprimare pe teren, chiar dacă acum naţionala iberică propune un vârf adevărat, pe când acum patru ani juca cu Fabregas pe post de „9 fals”. Problema Spaniei este că jocul ei de pase în ritm lent este deja cunoscut de toată lumea, aşa cum se întâmplă de la o vreme şi cu jocul echipei care i-a furnizat modelul, FC Barcelona. Dacă la nivel de club Barcelona încă are succes graţie unor jucători exponeţiali, naţionala iberică pare să-şi fi risipit resursele şi mai produce explozie doar atunci când întâlneşte adversari permisivi.

Italia nu este un astfel de adversar. S-a prezentat la EURO 2016 fără vedete, dar cu un tehnician care citeşte excelent jocul şi care a făcut selecţia potrivită pentru a-şi juca bine cărţile. Nici numele şi poate nici forma de moment nu au fost criteriile de bază după care a fost ales lotul pentru turneul final din Franţa, ci acoperirea inteligentă a poziţiilor într-un plan bine conturat de către cineva care ştie ce face. Nu puţini au fost cei care au spus despre naţionala lui Conte că nu va trece nici de grupe, dar iată că Italia este în sferturile de finală într-o manieră entuziasmantă. Nu spectacolul este ceea ce captivează în jocul acestei echipei, ci inteligenţa tactică cu care se mişcă toţi cei 11 jucători pe faza defensivă, elasticitatea unui bloc unitar care se alungeşte sau se comprimă într-un mod armonios în funcţie de forţa pe care i-o aplică adversarul, iar la capătul celălalt viteza derbodantă a contraatacului ce îi are ca vârfuri pe Eder şi Graziano Pelle.

Condusă magistral de pe bancă de Antonio Conte, Italia a dominat tactic duelul cu Spania şi şi-a luat o binemeritată revanşă după finala pierdută la EURO acum patru ani. Redusă pe mai toată întinderea meciului la mingi înalte spre vârf şi şuturi de la distanţă, naţionala iberică a avut o singură mare ocazie prin Pique, blocat în minutul 89 cu un reflex formidabil de veşnic tânărul Buffon. În schimb azzurri au fost responsabili de fazele de poartă, cele mai multe dintre ele pe contraatacuri viguroase care trebuie să-i fi înnebunit pe centralii Pique şi Ramos.

Poate în mod surprinzător, David de Gea a fost preferat din nou lui Casillas în poarta Spaniei şi a avut câteva intervenţii de mare portar la capul lui Graziano Pelle, foarfeca lui Giaccherini, şutul bun al aceluiaşi Giaccherini la o fază la care doi jucători s-au descurcat între cinci spanioli, apoi şi la o altă contră a lui Pelle, ajuns în faţa portarului după ce a trecut ca TGV-ul pe lângă Pique. În schimb De Gea a greşit la golul de 1-0: Eder a bătut bine o lovitură liberă din marginea careului, goalkeeperul a respins în faţă, mingea a ricoşat la Chiellini şi Italia deschidea scorul în minutul 33.

A fost scenariul ideal pentru italieni, care n-au mai trebuit să-şi bată capul cu atacul, ci doar să îşi vadă liniştiţi de jocul pe care îl stăpânesc la perfecţie. Spania a avut iniţiativa pe întreaga durată a reprizei secunde iar Vicente del Bosque a încercat cu toţi oamenii de atac pe care i-a avut în lot: Aduriz de la pauză, Lucas Vasquez din minutul 70, apoi şi Pedro din minutul 81, în locul ghinionistului Aduriz care a căzut rău după o săritură la cap. Iniesta cu un vole frumos dar pe centrul porţii, Pique cu un alt şut din afara careului şi apoi acelaşi Pique scăpat din marcaj de Pelle au semnat singurele situaţii de gol ale ibericilor, însă meciul s-a terminat 2-0 după ce Pelle a marcat pe contraatac în minutul 91, ducând Italia în sferturile de finală.

Pentru Spania este un final de ciclu. Aparent indecis până acum în privinţa viitorului său pe banca tehnică, Vicente del Bosque va părăsi cu siguranţă postul de selecţioner după un nou turneu final nereuşit, la fel ca şi la mondialul de acum doi ani din Brazilia. Spania are nevoie de sânge nou şi la nivel tehnic şi pe teren şi va fi interesant de urmărit modul în care va aduce inovaţii după două cicluri continentale pe care le-a dominat autoritar.

Şi dacă vremea Spaniei pare să fi apus, fotbalul european pare să revină la duelurile sale clasice, primul dintre el fiind sfertul de finală în care se vor întâlni Germania şi Italia, probabil singurele echipe de la actualul turneu final care au reuşit să impresioneze.