Germania2110220010105320128
Amicale
Irlanda de Nord0000000000005023313
Germania0000000000005320133
Un gol marcat de Mario Gomez în prima repriză a meciului cu Irlanda de Nord a fost suficient pentru ca Germania să câştige grupa C de la Euro 2016.
Articol scris de Răzvan Mitacu

Misiune îndeplinită pentru Germania, care şi-a onorat statutul de favorită a grupei C de la Euro 2016 şi a încheiat pe primul loc al clasamentului, graţie celui de-al patrulea gol marcat de Mario Gomez la turneele finale de Campionat European, ajungând astfel la o singură reuşită de performanţa lui Jurgen Klinsmann, autor a cinci goluri pentru Germania la Euro.

Selecţionerul Irlandei de Nord, Michael O’Neill, a trimis pe teren aceeaşi formaţie precum în urmă cu cinci zile, echipă care s-a impus în faţa Ucrainei şi a obţinut astfel un succes istoric la Campionatul European. Kyle Lafferty, golgheterul din preliminarii al nord-irlandezilor, a început încă o dată de pe banca de rezerve, Conor Washington fiind singurul atacant al reprezentativei conduse de Michael O’Neill, dar în permanenţă izolat între fundaşii germani.

De partea cealaltă, selecţionerul Joachim Low a decis să îl titularizeze pe Mario Gomez în compartimentul ofensiv, conştient fiind de faptul că Germania va avea nevoie de forţa fizică a atacantului celor de la Besiktas, în duelurile cu masivii fundaşi adverşi. Sami Khedira şi Toni Kroos au evoluat la închidere, cu Mesut Ozil, Mario Gotze respectiv Thomas Muller aflaţi în sprijinul lui Mario Gomez.

Desfăşurarea confruntării de pe Parc des Princes din Paris era uşor de anticipat pentru toată lumea: campioana mondială a dominat autoritar jocul în ceea ce priveşte posesia şi supremaţia teritorială, căutând în permanenţă spaţii într-o defensivă supraaglomerată a adversarului. Nemţii ar fi putut să îşi facă meciul mult mai uşor dacă ar fi valorificat una dintre cele trei mari ocazii din primul sfert de oră, două dintre ele avându-l în prim plan pe Thomas Muller: jucătorul celor de la Bayern Munchen nu l-a putut învinge mai întăi pe portarul Michael McGovern din situaţie de unu la unu, apoi a lovit bara laterală printr-o lovitură de cap din centrarea lui Kimmich. De altfel Muller, care până la acest meci disputase alte şapte partide la Campionatul European, fără a reuşi să marcheze niciun gol, a fost lipsit de şansă şi în minutul 34, când a lovit bara transversală cu un şut din interiorul careului. Inevitabilul s-a produs în cele din urmă la capătul unei alte faze care l-a avut în prim plan pe Thomas Muller, de această dată în calitate de pasator decisiv: finalizarea lui Mario Gomez, deşi nu a fost perfectă, a fost suficientă pentru a aduce un avantaj meritat Germaniei.

Campioana mondială a evoluat în repriza secundă cu liniştea adusă de avantajul de pe tabelă, însă chiar şi în aceste condiţii, ocaziile nu au lipsit la poarta lui Michael McGovern, care a intervenit salvator mai întăi în minutul 52 la reluarea lui Mario Gotze, înlocuit apoi de Andre Schurrle. Şase minute mai târziu portarul celor de la Hamilton Academical s-a remarcat din nou, la execuţia din afara carului a lui Sami Khedira, pentru ca apoi să fie întrebuinţat la lovitura de cap a lui Kimmich. În ciuda dezavantajului de pe tabelă şi a prezenţei pe teren a lui Kyle Lafferty în ultimele 30 de minute, Irlanda de Nord nu a avut capacitatea de a schimba maniera de joc, limitându-se la o apărare bine organizată în propria jumătate de teren, fără a pune absolut deloc în pericol poarta apărată de Manuel Neuer. Pe final Germania nu a mai forţat, mulţumindu-se să conserve un succes la limită.

Rezultat final 1-0, iar Germania se pregăteşte de acum de rundele eliminatorii ale Campionatului European 2016. Naţionala pregătită de Joachim Low va evolua duminică, de la ora 19:00, împotriva uneia dintre echipele clasate pe locul al treilea în grupe (posibil Slovacia) şi pare a avea o sarcină facilă indiferent de numele adversarului. Fără a impresiona în mod deosebit de-a lungul primelor trei meciuri, Germania a demonstrat că rămâne o echipă solidă şi trebuie luată în considerare cu şanse reale la confirmarea succesului din urmă cu doi ani.

De partea cealaltă, o muncitoare şi meritorie naţională a Irlandei de Nord se poate declara mulţumită de cele trei puncte adunate în grupa C, indiferent dacă performanţa oamenilor lui Michael O’Neill va fi suficientă pentru a obţine calificarea în fazele eliminatorii de la Euro 2016. Fostul adversar al României din preliminarii a fost conştient de limitele sale, însă a ştiut să îşi valorifice foarte bine calităţile fizice şi disponibilitatea la efort, ieşind cu fruntea sus dintr-o grupă în care puţini îi acordau şanse.