EURO 2016, Grupa C, 12 iunie 2016, ora 22:00
2 - 0
Ucraina
Ucraina
Germania a bătut Ucraina cu 2-0 în Grupa C de la EURO 2016

Germania – Ucraina 2-0. Trei puncte pentru nemţi, impresie bună lăsată de Ucraina

Ucraina000000000000101033
Germania a avut emoţii cu Ucraina, dar s-a impus cu 2-0 după un gol marcat din lovitură liberă şi unul în prelungiri pe contraatac.
Articol scris de David Petre

Dacă, sub aspectul rezultatelor, prima etapă a Grupei C a respectat aşteptările, surpriza frumoasă este echipa Ucrainei, care a pus în scenă un joc solid în faţa actualei campioanei mondiale. Nemţii au câştigat fără să impresioneze, dar calitatea celor două echipe sugerează că din această grupă, din care face parte şi Polonia, ar trebui să meargă trei echipe în faza următoare a competiţiei.

Unii vor spune, poate, că Germania a dezamăgit. Probabil că Neuer şi Kroos au fost singurii jucători ai Mannschaft-ului care s-au ridicat la valoarea cunoscută, într-un meci în care Gotze şi Muller au fost cvasinecunoscuţi, iar Ozil (cel mai bun pasator decisiv din Premier League) s-a remarcat abia în minutele de prelungiri cu un assist la golul care a închis meciul. Germania nu trebuie însă judecată prea devreme, fiindcă este firesc pentru o echipă ce îşi propune titlul să nu facă risipă inutilă de energie în primele meciuri. Probabil că nemţii au fost surprinşi în anumite momente de curajul adversarilor, este limpede că problemele defensive din preliminarii nu au fost rezolvate, dar în final scopul lor a fost atins: trei puncte într-un meci important şi propria poartă neatinsă.

Meciul a început cu o mare ocazie a Ucrainei: o pasă orizontală din partea dreaptă l-a găsit pe Konoplyanka în marginea careului, iar şutul său de pe linia de 16 metri i-a prilejuit lui Neuer o primă intervenţie de excepţie. A fost un prim semnal de alarmă tras de est-europeni pe contraatac, într-un joc în care părea clar că Germania va avea iniţiativa, în faţa unui adversar care pe fază defensivă şi-a ţinut toţi jucătorii în propriul teren. În prima jumătate de oră nemţii s-au bucurat de o posesie similară Barcelonei într-un joc cu o echipă din coada clasamentului, dar acest lucru nu le-a folosit prea mult: Ucraina a stat bine, a închis culoarele şi şi-a ferit propriul careu de primejdie la construcţia germană.

Totuşi, dacă jocul combinativ nu i-a adus ocaziile scontate, campioana mondială en-titre a marcat dintr-o fază fixă: Kroos a centrat perfect din lovitură liberă, Mustafi a reluat cu capul şi mingea s-a oprit în vinclu. Era minutul 18 şi Germania avea scorul la care îşi putea căuta în linişte automatismele.

A fost însă şi momentul în care Ucraina a ieşit la rampă. Cu doi fundaşi laterali dispuşi la orice efort, cu determinarea de a ajunge primii la minge şi cu o remarcabilă forţă a blocului ofensiv, „galbenii” lui Fomenko au început să conteze tot mai mult în atac, iar Khacheridi a fost aproape de gol în minutul 26, când lovitura sa de cap după un corner a fost scoasă de sub transversaşă de Neuer. Germania a avut o ocazie bună la capătul primei jumătăţi de oră prin Khedira, dar ultimele 15 minute ale reprizei au aparţinut în totalitate Ucrainei, care a pus sub asediu careul advers. Boateng a devenit erou în minutul 37 când a respins de pe linia porţii, apoi est-europenii au băgat mingea în poartă dar faza a fost întoarsă corect pentru ofsaid.

Jocul s-a schimbat după pauză, când Germania a părut mai interesată să păstreze scorul decât să marcheze golul doi. Cu Kroos impecabil şi cu Khedira într-o bună dispoziţie, nemţii au avut o posesie inteligentă, prin care au redus la minim incursiunile adversarilor spre poarta lui Neuer. Ocaziile au venit astfel prin şuturi de la distanţă: Draxler, Kroos, Khedira şi Muller pentru nemţi, Rakitskiy pentru Ucraina.

Finalul a fost însă încins: Mustafi a fost aproape de eroare la o degajare lungă a portarului Pyatov, Neuer a intrat în Seleznyov, dar centralul englez nu a dictat penalty. Ucraina a rămas cu toţi oamenii în atac, iar nemţii au dat lovitura pe contră: cursă a lui Ozil în partea stângă, centrare impecabilă în faţa porţii şi gol Schweinsteiger, la prima sa atingere de minge.

După 2-0 cu Ucraina, Germania va da piept în etapa următoare cu Polonia într-un meci care ar putea stabili câştigătoarea Grupei C. În schimb Ucraina va căuta primele trei puncte în duelul cu Irlanda de Nord, iar jocul celor două echipe sugerează o victorie lejeră pentru trupa lui Fomenko.