Islanda1001100100002002113
Amicale
Franţa000000000000110032
Islanda000000000000100123
Franţa s-a impus clar în fata Islandei în sferturile EURO 2016 şi a obţinut calificarea în penultimul act în care va întâlni Germania.
Articol scris de David Petre

Surpriza islandeză la EURO 2016 a ajuns la sfârşit. Un final dur, dar frumos şi corect. Chiar şi în sfertul de finală cu Franţa, Islanda şi-a jucat propria carte, şi-a văzut de propriul joc, iar cele două goluri marcate în poarta lui Lloris sunt o răsplată suficientă pentru o echipă care captivează prin spirit dar este limitată ca tehnică şi stil.

S-a vorbit de o minune în legătură cu participarea acestei naţionale la EURO 2016, însă acest cuvânt va dăinui peste ani doar în propria ţară. Franţa a demonstrat că Islanda a fost o supriză şi nimic mai mult, o combinaţie ciudată de întâmplare şi neputinţă a unor adversari, dintre care unii (insulari şi ei) chiar s-au făcut de râs pierzând în optimi cu 1-2 un meci în care au fost incapabili să îşi creeze vreo ocazie clară de gol.

Multă lume a apreciat Islanda la EURO, iar motive au fost: o echipă fără inhibiţii care şi-a valorificat la maxim puţinele atuuri (legate mai mult de constituţia fizică decât de valoarea fotbalistică), care a trecut de grupe fără să piardă vreun meci, care apoi a trimis acasă Anglia. Ce este rău însă este faptul că UEFA, criticată în toate ţările obişnuite cu un fotbal decent pentru decizia suplimentării numărului de echipe la turneul final, a folosit Islanda ca exemplu pozitiv şi argument în sprijinul propriei idei, ca şi cum EURO cu 24 de echipe (ba se vorbeşte chiar de 32 pentru 2020!) ar fi o reuşită.

În realitate Islanda este o echipă frumoasă, dar nu un exemplu relevant, iar după cinci goluri primite de la Franţa putem spune că aceasta îi este adevărata valoare. Şi-a jucat propria carte, a marcat două goluri, a mai avut o mare ocazie, deci nu putem invoca factori externi care să diminueze amploarea scorului. Nu a venit la Saint-Denis cu doza maximă de automulţumire aşa cum făcuse Ungaria în meciul cu Belgia, nici nu a căzut psihic la un scor dur la pauză, aşa cum se întâmplase cu Brazilia în semifinala mondială cu Germania. A mizat pe stilul său, pe aruncările de la margine pe care deja le cunoaştem cu toţii, pe mingile înalte, pe devieri în careu şi în final a marcat două goluri, dar a primit cinci.

Spre deosebire însă de meciurile precedente, astăzi a avut şi un rival care i-a evidenţiat slăbiciunile. Didier Deschamps a fost singurul tehnician care i-a citit bine jocul, iar Franţa a jucat ce a vrut, a punctat de cinci ori fără să forţeze şi şi-a clădit un bun moral înainte de semifinala cu Germania, după o serie de meciuri în care se chinuise cu alţi adversari de mâna a doua.

Nici măcar nu putem spune că Franţa a făcut o primă repriză de vis. A jucat atât cât a trebuit, fără să se ambaleze prea tare, iar faptul că a marcat de patru ori în 45 de minute vorbeşte de la sine despre adversarul pe care l-a avut în faţă. Giroud a deschis scorul încă din minutul 12 angajat cu o minge de la centrul terenului care l-a lăsat singur cu portarul, Pogba a sărit mai sus decât înalţii fundaşi islandezi la o lovitură de colţ pentru 2-0, Payet a marcat cu un şut din afara careului, apoi Griezmann a făcut 4-0 la pauză după o acţiune care a derutat fatal apărarea adversă, devenind primul jucător de la Platini care marchează patru goluri la un Campionat European.

Deja eliminată încă de la pauză, Islanda a găsit spaţii să îşi folosească propriile arme şi a avut şi ambiţia necesară să puncteze la capitolul spectacol. Sigthorsson şi Bjarnason au marcat pentru insulari, în timp ce Franţa a mai punctat o dată prin Giroud, devenit primul jucător din istoria Europeanului care marchează două goluri şi oferă un assist în acelaşi meci, după cum Griezmann devenise primul cu un gol şi două assisturi. S-a încheiat 5-2, scor corect care trimite Franţa în semifinala cu Germania, primul meci cu adevărat dificil pentru gazdele competiţiei.

Islanda părăseşte un turneu în care şi-a atras multă simpatie şi şi-a făcut mulţi prieteni, dar în care, până la urmă, nu a fost nimic mai mult decât o surpriză, o combinaţie ciudată de întâmplare şi neputinţă a unor adversari.