EURO 2016, Optimi de finală, 26 iunie 2016, ora 16:00

Irlanda630360330000123361117
Amicale
Franţa000000000000403013
Irlanda000000000000413031
Antoine Griezmann a marcat golurile prin care Franţa a învins Irlanda în optimile de finală ale Campionatului European 2016.
Articol scris de Răzvan Mitacu

Pe Stade des Lumières din Lyon, naţionala Franţei şi-a continuat parcursul pozitiv de la Campionatul European 2016 şi a obţinut calificarea în sferturile de finală ale competiţiei la capătul partidei cu Irlanda. După o primă repriză mai degrabă modestă, gazdele s-au revanşat în partea secundă, printr-un fotbal de calitate şi o dominare autoritară în faţa unei naţionale a Irlandei care a luptat până la final şi a creat numeroase dificultăţi mult mai titratului său adversar, în special de-a lungul primei ore de joc.

Franţa, neînvinsă în ultimele cinci partide directe contra Irlandei, a început cu obişnuita linie de apărare alcătuită din Bacary Sagna şi Patrice Evra pe cele două benzi, respectiv Laurent Koscielny şi Adil Rami pe zonă centrală. La mijloc au revenit ca titulari N’Golo Kantè şi Blaise Matuidi. Dimitri Payet a evoluat în sprijinul lui Antoine Griezmann şi Olivier Giroud, într-un trident ofensiv extrem de puternic şi periclos. Kingsley Coman şi Anthony Martial, titulari în meciul cu Elveţia, au început de această dată de pe banca de rezerve.

De partea cealaltă, selecţionerul Martin O’Neill a decis să trimită pe teren aceeaşi echipă care a început duelul decisiv cu Italia din grupa E, când un gol marcat de Robbie Brady cu patru minute înainte de final a adus Irlandei o calificare impresionantă în runda optimilor Campionatului European, în detrimentul Turciei.

Partida de pe Stade des Lumières din Lyon a fost una specială pentru Hugo Lloris, care astăzi a stabilit un record personal de prestigiu, devenind jucătorul cu cele mai multe meciuri în calitate de căpitan al echipei naţionale a Franţei, cu 55 de prezenţe. Portarul celor de la Tottenham Hotspur nu a fost întrebuinţat foarte mult de-a lungul confruntărilor de la Euro 2016, ultimul şut pe spaţiul porţii franceze fiind consemnat în urmă cu 205 minute.

Şi totuşi Hugo Lloris a avut parte de un debut de meci surprinzător, în care s-a văzut nevoit să scoată mingea din poartă încă din minutul 2, după un penalty acordat de centralul italian Nicola Rizzoli în urma unei intervenţii imprudente a lui Paul Pogba asupra lui Shane Long. Execuţia lui Robbie Brady a fost imparabilă, astfel că irlandezii începeau meciul într-o manieră perfectă, în timp ce Franţa se vedea deja nevoită să alerge după golul egalizator. Reacţia reprezentativei ţării gazdă nu a întârziat să apară, oamenii lui Didier Deschamps instalându-se în jumătatea de teren irlandeză. Două lovituri de cap ale lui Antoine Griezmann şi o lovitură liberă de la distanţă executată de Paul Pogba l-au întrebuinţat de Darren Randolph în prima jumătate de oră a meciului. Treptat însă, jucătorii lui Martin O’Neill au reuşit să echilibreze meciul şi să tempereze elanul ofensiv al francezilor, graţie unui joc agresiv, bazat pe forţă fizică şi o capacitate de efort remarcabilă, caracteristici care au ajutat Irlanda să se impună şi în faţa Italiei. Scorul primei reprize ar fi putut să fie şi mai surprinzător, dacă lovitura de cap a lui Shane Duffy din centrarea lui Robbie Brady ar fi prins colţul lung al porţii lui Hugo Lloris.

Partea secundă a început cu o modificare (Kingsley Coman în locul lui N’Golo Kante) şi o imensă şansă de egalare pentru Franţa: centrarea din lovitură liberă a lui Dimitri Payet a fost prelungită pe spate de Paul Pogba, iar finalizarea lui Laurent Koscielny a trecut foarte puţin pe lângă. Darren Randolph a intervenit salvator la şutul excelent trimis de Blaise Matuidi în minutul 56, însă nici măcar portarul celor de la West Ham United nu a mai putut face nimic două minute mai târziu, la lovitura de cap a lui Antoine Griezmann după o excelentă centrare a lui Bacary Sagna de pe partea dreaptă. A fost golul care a dezlănţuit entuziasmul general din rândul publicului şi a jocului oamenilor lui Didier Deschamps, un elan ofensiv în faţa căruia era dificil de crezut că Irlanda poate rezista: la doar trei minute distanţă, atacantul celor de la Atletico Madrid şi-a trecut în cont dubla, aducând astfel pe Franţa în avantaj, după un balon lung şi un duel aerian câştigat de Giroud, care astfel i-a pasat decisiv. Puţinele speranţe ale Irlandei s-au destrămat definitiv în minutul 66, când Shane Duffy a fost eliminat din cauza unui fault asupra aceluiaşi Antoine Griezmann, scăpat încă o dată singur spre poarta lui Darren Randolph. Rămaşi în inferioritate numerică, irlandezii nu au renunţat să creadă în şansa lor, dar nu au mai avut capacitatea şi prospeţimea fizică necesară pentru a crea pericol în careul advers.

Rezultat final 2-1, iar o echipă a Irlandei care nu impresionează prin calităţi tehnice de excepţie sau pe jucători de la cele mai importante cluburi ale Europei, îşi încheie parcursul la Campionatul European 2016, dar oferă o impresie generală frumoasă şi se poate declara mulţumită de performanţa realizată. De partea cealaltă, Franţa a pus lucrurile în ordine după o primă repriză sub nivelul aşteptărilor, graţie mai ales unui jucător de excepţie precum Antoine Griezmann. Selecţionerul Didier Deschamps nu poate însă ignora problemele din apărare evidenţiate de cuplul Laurent Koscielny – Adil Rami, în faţa unei echipe care nu excelează în atac decât prin forţa fizică. Fundaşii francezi vor trebui să fie mult mai exacţi în duelul din sferturile de finală ale competiţiei, unde Franţa foarte probabil va înfrunta Anglia, dacă naţionala pregătită de Roy Hodgson îşi va respecta statutul de favorită în faţa Islandei.