Elveţia101010102011403136
Franţa101010102110413063
Amicale
Franţa00000000000032146125856
Elveţia şi Franţa au încheiat la egalitate în ultimul meci din cadrul grupei A de la Euro 2016 şi merg împreuna în optimile de finală ale competiţiei.
Articol scris de Răzvan Mitacu

Soarta câştigătoarei grupei A de la Campionatul European 2016 s-a decis în această seară prin meciul direct dintre Franţa şi Elveţia, disputat pe stadionul Pierre-Mauroy din Villeneuve d’Ascq. Cele două echipe erau considerate încă de la început principalele favorite la clasarea pe primele poziţii ale grupei, însă confruntarea directă a fost importantă atât pentru o confirmare a jocului bun evidenţiat în meciurile anterioare, cât şi pentru ocuparea primului loc, care teoretic oferă posibilitatea de a înfrunta un adversar mai accesibil în optimile de finală ale competiţiei.

Pentru Franţa un loc în rundele eliminatorii ale Campionatului European era deja asigurat graţie victoriilor din partidele cu România (2-1), respectiv Albania (2-0), astfel că selecţionerul Didier Deschamps şi-a permis să efectueze unele modificări în formaţia de start pentru a menaja anumiţi jucători: au apărut astfel în echipa gazdelor Moussa Sissoko, Yohan Cabaye sau Andre-Pierre Gignac, aflaţi la prima apariţie în calitate de titulari la Euro 2016. Paul Pogba şi Antoine Griezmann au revenit în primul 11 după ce au început pe banca de rezerve meciul cu Elveţia, în timp ce atacantul Olivier Giroud a primit o etapă de odihnă.

De partea cealaltă, selecţionerul Vladimir Petkovic a confirmat sistemul său preferat de joc, 4-2-3-1, cu Admir Mehmedi, Xherdan Shaqiri şi Blerim Dzemaili aflaţi în sprijinul singurului atacant de careu, Breel Embolo, preferat de această dată în detrimentul vârfului Haris Seferovic, care începuse ca titular atât cu Albania, cât şi cu România, fără a reuşi însă niciun gol.

Gazonul de pe arena Pierre-Mauroy nu a arătat nici pe departe în condiţiile de joc ideale care ar fi trebuit să existe la un meci de asemenea nivel. Totuşi, debutul confruntării a fost unul animat, cu Elveţia mai periculoasă în primele minute: Fabian Schaer a deviat la bara a doua după o lovitură de colţ, iar Moussa Sissoko a riscat să trimită balonul în propria poartă. A urmat replica Franţei, în special prin Paul Pogba, cel mai activ jucător din tabăra oamenilor lui Didier Deschamps. Trei mari ocazii într-un interval de doar zece minute pentru tânărul mijlocaş al lui Juventus: Yann Sommer a intervenit decisiv la primele două tentative, pentru ca apoi bara transversală să îl salveze pe portarul celor de la Borussia Mönchengladbach în minutul 17, după un şut de excepţie al lui Pogba, de la 25 de metri. După o primă jumătate a reprizei extrem de intensă şi disputată într-un ritm alert, jocul a scăzut treptat în intensitate, iar cele două echipe s-au angrenat mai degrabă într-un joc fizic, pe o suprafaţa care nu a favorizat construcţia organizată la nivelul gazonului.

Partea secundă a debutat într-o manieră similară cu primele 45 de minute, iar naţionala elveţiană a demonstrat că poate evolua de la egal la egal cu mult mai titratul său adversar, reuşind să pună în dificultate poarta lui Hugo Lloris după o centrare a lui Breel Embolo şi o interveţie decisivă a fundaşului Adil Rami în faţa lui Blerim Dzemaili. Franţa s-a bazat pe momentele de inventivitate create de Paul Pogba şi Antoine Griezmann, care au arătat că merită pe deplin un loc în formaţia de start a lui Didier Deschamps. Dimitri Payet, poate cel mai bun jucător al Franţei în primele două meciuri, a fost trimis pe teren în minutul 63, în locul tânărului Kingsley Coman, iar mijlocaşul lui West Ham United a ieşit în evidenţă după o combinaţie rapidă cu Bacary Sagna, însă terenul de joc a împiedicat continuarea cu succes a acţiunii de atac. Bara transversală l-a ajutat încă o dată pe Yann Sommer în minutul 77, când acelaşi Dimitri Payet a finalizat foarte frumos o iniţiativă pe partea dreaptă a lui Moussa Sissoko. Vladimir Petkovic a încercat la rândul său să dea lovitura pe final prin introducerea lui Haris Seferovic, însă treptat cele două echipe au părut mulţumite de remiza albă de pe tabelă.

Rezultat final 0-0, iar Franţa îşi îndeplineşte astfel obiectivul de a încheia grupa A de la Euro 2016 pe prima poziţie a clasamentului. Reprezentativa ţării gazdă a oferit momente de joc bune, dar şi perioade de timp în care a preferat să lase mingea adversarului şi a demonstrat că poate fi extrem de periculoasă pe contraatac, un stil de joc ce se poate dovedi util în cazul unui viitor oponent precum Spania. Momentan Franţa se pregăteşte de optimile de finală ale Campionatului European 2016, unde urmează să înfrunte o naţională clasată printre cele mai bune patru locuri al treilea, într-un meci care va avea loc duminică, 26 iunie, de la ora 16:00.

De partea cealaltă, Elveţia se poate declara la rândul ei mulţumită de evoluţiile din grupa A de la Campionatul European şi mai ales de calificarea în optimile de finală ale competiţiei, unde oamenii lui Vladimir Petkovic vor întâlni naţionala clasată pe locul al doilea în grupa C, una dintre Germania, Polonia şi Irlanda de Nord.