EURO 2016, Grupa D, 21 iunie 2016, ora 22:00

FIFA
Amicale
Croaţia000000000000411245
Spania000000000000421154
Spania a tratat cu superficialitate ultima partidă din grupă şi a pierdut în faţa Croaţiei meciul, primul loc şi un parcurs teoretic mai uşor la EURO.
Articol scris de Florin Codreanu

Spania a tratat cu superficialitate ultima partidă din grupă împotriva unei Croaţii improvizate şi a pierdut nu doar primul meci de la Euro 2016, dar şi primul loc. Perisic a adus o victorie istorică pentru reprezentativa naţională a Croaţiei, după reuşita sa din finalul jocului. La 1-1, Sergio Ramos a ratat o lovitură de la unsprezece metri pentru spanioli.

Neînvinsă de 14 meciuri consecutive la turneele finale de Campionat European şi fără gol primit de 690 de minute la Euro, Spania a început că din tun şi partida derby a grupei contra Croaţiei. Pe arena din Bordeaux, Vicente del Bosque nu şi-a menajat titularii, a repetat linia mediană cu Busquets – Iniesta – Fabregas în prim plan şi i-a plasat pe Nolito şi Silva din nou lângă Morata. Tânărul atacant spaniol abia aflase cu câteva ore înainte de meci că Real Madrid i-a cumpărat drepturile federative definitiv pentru 32 de milioane de euro. Entuziasmat sau nu de această veste, vârful născut la Madrid a reuşit rapid să deschidă scorul pentru iberici în minutul 7. A fost o nouă acţiune ofensivă începută de David Silva şi continuată inspirat de Cesc Fabregas (aflat la cel de-al cincilea assist la un turneu final în cariera sa) până la Alvaro Morata care a îndeplinit o simplă formalitate. Al treilea gol în cadrul turneului final pentru vârful lui Real Madrid, iar pentru croaţi misiunea victoriei în acest meci devenea şi mai dificilă.

Cu Jedvaj, Rog, Pjaca sau Kalinic între titulari, dar fără starurile Luka Modric şi Mario Mandzukic, croaţii au încercat să răspundă rapid spaniolilor, dar prima şansă de gol pe Stade de Bordeaux a venit doar în urma unei erori a portarului David de Gea, nicidecum în urma unei acţiuni de construcţie. Rakitic a recuperat, dar şutul său a întâlnit bara porţii spaniole. În replică, Spania l-a încercat pe portarul Subasic prin excelentul David Silva, printr-un şut de la marginea careului mic, dar portarul lui Monaco a reţinut în doi timpi. Cu toate că posesia Spaniei s-a apropiat în multe momente în prima repriză de 60%, elevii lui Vicente del Bosque n-au mai reuşit până la pauză să pună în real pericol poarta croată, iar cu două minute înainte de pauză, elevii lui Cacic au dat lovitura: Perisic a aruncat o minge inspirată în careu înspre Kalinic, iar vârful Fiorentinei a reuşit să-l învingă pe David de Gea pentru prima dată la acest turneu final. 1-1 un rezultat cu care s-a intrat şi la cabine.

După pauză, cele două echipe s-au angrenat într-o lupta surdă la mijlocul terenului, dominată teritorial de iberici. Ocaziile importante ale celui de-al doilea act au fost împărţite: Pjaca pentru echipa naţională a Croaţiei în minutul 57 (reluare din foarfecă) şi Sergio Ramos pentru Spania în urma unei lovituri de cap. Acelaşi Sergio Ramos, căpitanul Spaniei, avea să rateze în minutul 71 lovitura de la unsprezece metri acordată după un fault al lui Vrsaljiko asupra lui David Silva.

Pe final, croaţii au dat marea lovitură atunci când Perisic a marcat la meciul său cu numărul 50 în echipa reprezentativă, după ce l-a învins pe De Gea cu un şut la colţul scurt. A fost prima dată după 2000 încoace când Spania a primit două goluri într-un meci jucat la un Campionat European. După 4385 de zile, mai exact de pe 20 iunie 2004, Spania pierde un meci la un turneu final European şi ratează primul loc în grupă, asigurându-şi un adversar extrem de incomod în faza optimilor de finală: Italia. O reeditare a finalei din 2012, de această dată în faza optimilor de finală de la Euro 2016. Cum să nu iubeşti fotbalul?