EURO 2016, Optimi de finală, 25 iunie 2016, ora 22:00

FIFA
Amicale
Croaţia000000000000200203
Portugalia000000000000220030
Portugalia a învins Croaţia prin golul marcat de Ricardo Quaresma în prelungiri, la capătul unui meci fără şuturi pe poartă în primele 90 de minute.
Articol scris de Florin Codreanu

Ricardo Quaresma a adus calificarea echipei naţionale a Portugaliei cu golul său marcat în prelungiri, la capătul unei partide mult mai modeste decât o aşteptăm cu toţii. Croaţia şi Portugalia n-au oferit nimic din ceea ce se aştepta de la ele. Cele două echipe s-au menajat vreme de 90 de minute şi s-au aprins în puţine momente ale prelungirilor, până atunci când Ricardo Quaresma a rupt hârtiile pe care Fernando Santos şi Ante Cacic scriseseră numele executanţilor loviturilor de la unsprezece metri.

Portugalia s-a calificat în sferturile de finală pentru că a învăţat din numeroasele erori făcute în faza grupelor la Euro 2016. Croaţia a ratat prezenţa în sferturile de finală pentru că victoria în faţa Spaniei i-a făcut mult mai mult rău decât bine. Fernando Santos a fost omul care a contribuit enorm la calificarea lusitanilor în sferturile turneului final. Fostul selecţioner al Greciei a înţeles exact care au fost problemele portughezilor în meciurile din Grupa F şi a făcut schimbări importante în formula de start. Santos a renunţat la Joao Moutinho, la Ricardo Carvalho şi la Vieirinha. A mers pe mâna lui Jose Fonte şi Cedric în defensivă, plus Adrien Silva în linia mediană. La pauză a simţit că Andre Gomes nu este în meci şi l-a aruncat în luptă pe puştiul de 18 ani, Renato Sanches, omul care a reuşit să lumineze puţin jocul plastic al lusitanilor. Dincolo, Ante Cacic a fost temător. A ştiut că Portugalia are un contraatac puternic şi jucători rapizi cu o calitate extraordinară pe această fază de joc. A aşteptat astfel la cutie atacurile lusitanilor…30 de minute…o oră…90 de minute… Acestea au întârziat. Pentru că Santos a citit mult mai bine ecuaţia acestei partide. Mult mai bine organizată defensiv decât în grupe prin plasamentul şi jocul aerian superior adus de Jose Fonte şi cu benzi mult mai echilibrate (Vieirinha era o improvizaţie în banda dreaptă), Portugalia a câştigat duelul tactic al serii.

Vreme de 90 de minute ocaziile au lipsit la Lens. Cei doi atacanţi importanţi ai celor două naţionale, Cristiano Ronaldo şi Mario Mandzukic n-au avut practic nicio minge utilă în timpul regulamentar, în timp ce linia mediană croată, care a făcut senzaţie în primele jocuri de la Euro n-a găsit aceleaşi soluţii inspirate ca şi până acum. În schimb, Joao Mario a surprins prin jocul său excelent pe ambele faze, iar puştiul Renato a adus un mare plus liniei mediene portugheze, atât din punct de vedere al vitalităţii cât şi din punct de vedere al tranziţiei. Prelungirile partidei au fost la fel de lipsite de spectacol până spre final. Vida a ratat poate ocazia cea mai mare a prelungirilor pentru croaţi, iar Perisic a trimis o minge paralelă cu poarta, o minge la care n-a mai ajuns nimeni.

A venit apoi lovitura de cap a aceluiaşi Perisic şi reflexul salvator al lui Rui Patricio, care a respins in extremis execuţia jucătorului de la Inter. Faza a continuat şi a continuat aşa cum nu se putea mai rău pentru croaţi. Renato a condus acţiunea de contraatac a portughezilor până spre Nani, al cărui şut centrare aparent ratat a ajuns la Cristiano Ronaldo. Superstarul lusitanilor a aşteptat, a tras apoi în contre-pied, Subasic a intervenit, însă, aflat la locul potrivit, Ricardo Quaresma a împins mingea cu capul în poartă. La aproape 33 de ani, jucătorul lui Beşiktaş marca al 8-lea său gol pentru echipa naţională însă reuşea de departe cel mai important moment al său în tricoul Selecao.

Croaţii au încercat în ultimele două minute să conducă meciul spre loteria penalty-urilor, dar acelaşi Vida a trimis puţin pe lângă poartă în urma unui corner al echipei sale. S-a terminat 1-0 pentru Portugalia, care răstoarnă calculele şi se califică pentru sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal, acolo unde o aşteaptă naţionala Poloniei.