Albania – Elveţia 0-1. Schar aduce o victorie dramatică pentru Elveţia

FIFA
Albania200220020000400417
Elveţia220022000000440071
Amicale
Elveţia a început cu o victorie aventura la EURO 2016, dar a avut un meci greu cu Albania, în ciuda unui om în plus aproape o oră.
Articol scris de Florin Codreanu

Aflată la prima prezenţă la un turneu final de Campionat European, naţionala Albaniei a avut de înfruntat o echipă reprezentativă mult mai experimentată şi cu mulţi jucători în componenţa sa de origine albaneză. Duelul dintre cele două formaţii a fost cu atât mai interesant cu cât a reprezentat întâlnirea directă dintre cei doi fraţi Xhaka, jucători care au ales destine diferite. La final, albanezii au terminat în inferioritate numerică, dar atacând. Semn că fotbalul rămâne acelaşi sport spectaculos ridicat la rang de artă nu doar prin dribling şi goluri de excepţie, ci şi prin pasiune şi ambiţie. Golul lui Schar a stabilit câştigătoarea de la Lens, dar grupa pare să fie mai echilibrată decât se aşteptau specialiştii.

Cinci înfrângeri în cinci meciuri suferiseră albanezii în întâlnirile directe contra Elveţiei şi debutul de joc de pe Stade Bollaert-Delelis din Lens avea să confirme superioritatea morală a elevilor lui Petkovic. După numai patru minute scurse de la fluierul de start al centralului spaniol, Carlos Velasco Carballo, Elveţia avea să deschidă scorul în urma unei faze fixe şi cu largul concurs al portarului Bersiha. Centrarea lui Shaquiri l-a găsit bine poziţionat pe Fabian Schar şi fundaşul lui Hoffenheim a direcţionat în poarta neinspiratului Berisha, mingea de 1-0. A fost de altfel cel mai rapid gol marcat vreodată la un turneu final de Campionat European de elveţieni în toată istoria lor. Albanezilor le-a fost astfel dejucat planul obişnuit de joc, după chiar primele secvenţe ale partidei. Agresivitatea şi combativitatea albaneză care se regăsea de regulă în atitudinea unor fotbalişti precum Abrashi, Xhaka, Hysaj sau Kukeli a trecut în plan secund, elevii lui De Biasi fiind nevoiţi să caute echilibrul ofensiv şi posesia. Elveţia s-a aşezat însă bine în teren. Cu Granit Xhaka şi Behrami în rol de mijlocaşi defensivi şi cu Dzemaili, care a coborât de foarte multe ori foarte bine între linii, Petkovic a câştigat mijlocul terenului în primele 30 de minute ale partidei. Iar din zona mediană şi din prezenţa ofensivă continuă a benzilor, Elveţia a iniţiat momente de pericol la poarta albanezilor. Momentele nu s-au concretizat însă neapărat în ocazii clare de gol, poate cu excepţia acţiunii din minutul 15, când Haris Seferovic, campionul ratărilor în această seară, a fost aproape de majorarea avantajului echipei sale naţionale, dar a tras mult prea slab pentru a-l putea păcăli pe portarul Berisha.

Albania a început să câştige teren măcar la capitolul ocazii de gol, ridicând nivelul partidei prin acţiunile la poarta lui Sommer succedate între minutele 25 şi 35. Cele mai importante au fost semnate de Taulant Xhaka, al cărui şut n-a prins însă cadrul porţii şi de Armando Sadiku, care deşi a rămas singur cu portarul elveţian s-a precipitat şi i-a permis lui Sommer să respingă cu piciorul. Ocazia lui Sadiku a fost poate momentul cheie al jocului pentru naţionala albaneză, care câteva minute mai târziu avea să primească o lovitură foarte puternică. Lorik Cana, căpitanul naţionalei pregătite de Giani de Biasi a comis un henţ vizbil, sancţionat de Velasco Carballo cu al doilea cartonaş galben şi automat cu eliminare. Un episod care a permis elveţienilor să treacă din nou la cârma jocului şi să rateze alte două bune oportunităţi de gol până la finalul primelor 45 de minute prin Dzemaili, care mai întâi a ţintit bara porţii lui Berisha, pentru ca apoi să trimită puţin alături după ce a primit o pasă bună de la Lichsteiner.

Albanezii au acuzat şocul şi după pauză, când Elveţia nu doar că a fost la cârma ostilităţilor din nou, dar a şi dominat partida la capitolul situaţii de gol, undeva până spre final. Și din nou în prim plan, Haris Seferovic, atacantul lui Eintracht Frankfurt având prima mare şansă de gol la zece minute de la reluarea partidei, dar şutul sau cu piciorul stâng a fost respins in extremis de goalkeeperul albanez. Albania a mărit gradul de agresivitate în startul reprizei secunde, dar a căutat foarte rar să răspundă prin contraatacuri, dejucate aproape de fiecare dată de experimentata formaţie elveţiană. În timp ce Haris Seferovic şi-a continuat sarabanda ratărilor în minutul 66, atunci când servit ideal de noul intrat, Breel Embolo s-a trezit în situaţie de unu vs unu cu portarul Berisha, dar n-a reuşit să-l păcălească nici de această dată.

Dacă în preliminarii am remarcat ceva entuziasmant însă la albanezi, ei bine atunci acest lucru este spiritul de luptători de guerilla pe care Sadiku, Hysaj sau Kukeli l-au oferit iubitorilor fotbalului. Spre finalul jocului, albanezii au redescoperit acest spirit şi din aproape nimic s-au năpustit asupra porţii lui Sommer, transformând ultimele minute ale jocului, într-o încleştare cu adevărat dramatică. Cu 15 minute înainte de final, Hysaj l-a deschis excelent pe Armando Sadiku însă vârful care evoluează chiar în Elveţia la FC Lugano, l-a iertat pe portarul Yann Sommer. Două minute mai târziu, Lenjani a cerut penalty după duelul direct cu Lichsteiner, pentru că aproape de fluierul final al spaniolului Velasco Carballo, noul intrat Gashi să rămână singur cu Sommer în situaţie de unu contra unu, fără rezultat însă pe tabela de marcaj.

S-a terminat 1-0 pentru Elveţia într-un meci în care angajamentul ambelor formaţii merită cu adevărat salutat. N-a fost nici pe departe un meci spectaculos din punct de vedere tehnico-tactic, dar a fost genul de meci în care microbistul se poate declara mulţumit. Cu atât mai mult cu cât pasiunea mulțimilor știe să acopere vina şi rușinea.