Franţa - Belgia 3-4

Meci amical spectaculos pe Stade de France: Franţa – Belgia 3-4

Belgia a învins Franţa cu 4-3 într-un meci amical disputat duminică şi se pregăteşte de partida cu Ţara Galilor contând pentru calificarea la EURO 2016
Articol scris de Răzvan Mitacu
9 iunie 2015

Belgia a lansat un important semnat de alarmă pentru Ţara Galilor înainte de meciul direct care va avea loc pe 12 iunie, contând pentru grupa B de calificare la Campionatul European 2016. Echipa condusă de Marc Wilmots s-a impus cu un spectaculos 4-3 chiar pe terenul Franţei, cu Thibaut Courtois, Jan Vertonghen, Marouane Fellaini, Eden Hazard şi Christian Benteke printre protagoniştii confruntării de pe Stade de France.

”Diavolii Roşi” au avut parte de un foarte bun meci de pregătire şi au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri graţie reuşitelor jucătorului celor de la Manchester United, Marouane Fellaini, din minutele 17, respectiv 42. Belgia a continuat să profite de o defensivă surprinzător de modestă a Franţei, majorându-şi avantajul în primele minute ale reprizei secunde, prin mijlocaşul Radja Nainggolan, înainte ca Mathieu Valbuena şi Eden Hazard să îşi treacă fiecare numele pe lista marcatorilor prin execuţii din penalty. Franţa a revenit în ultimele minute ale confruntării de pe Stade de France şi a redus din diferenţă prin golurile marcate de Nabil Fekir şi Dmitri Payet, însă rezultatul final nu reflectă în totalitate desfăşurarea meciului, cu Belgia aflată la controlul jocului în cea mai mare parte din timp.

Oamenii lui Marc Wilmots se pregătesc acum de partida cu Ţara Galilor, ambele naţionale aflându-se în fruntea grupei B de calificare la EURO 2016, cu 11 puncte. Duelul de la Cardiff, care va avea loc vineri, poate fi astfel decisiv pentru configuraţia finală a unei grupe din care Israel (9 puncte) speră de asemenea să poată obţine prezenţa la turneul final din Franţa.