Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 13 octombrie 2014, ora 21:45
Italia

Graziano Pellè 24
Malta-Italia, preliminarii Euro 2016

Malta – Italia 0-1. Graziano Pelle, decisiv la debutul în naţionala Italiei

Italia s-a impus la limită în faţa Maltei în Grupa H din preliminariile EURO 2016. Debutantul Graziano Pelle a marcat singurul gol al meciului.

Pe un teren pe care Norvegia a defilat în aceste preliminarii, Italia lui Antonio Conte s-a impus greu şi la limită în faţa echipei naţionale a statului Malta. Debutantul Graziano Pelle a marcat singurul gol al meciului şi a adus trei puncte importante italienilor, care rămân co-lideri în Grupa H alături de Croaţia.

Italia lui Conte se chinuise la Palermo în faţa Azerbaijanului, iar în deplasarea din Malta, deşi a jucat mai bine, a avut parte de un alt duel dificil. Doar calitatea foarte modestă a adversarului a făcut ca Italia să nu se teamă de deznodământul final al întâlnirii de pe „Ta’ Qali National Stadium”.

Selecţionerul maltezilor, italianul Pietro Ghedin, a avut parte de o aniversare tristă. De ziua sa, fostul jucător de la Lazio a fost învins de ţara sa natală într-un meci din preliminariile Euro 2016.

Prima ocazie a italienilor a venit în chiar secunda 30, când Ciro Immobile a finalizat cursa lui Candreva cu un şut foarte frumos pe lângă poarta lui Hogg. Replica gazdelor a venit în minutul 15, când Failla a şutat de la marginea careului de 16 metri puţin pe lângă poarta unui Gianluigi Buffon rămas fără replică. În minutul 18, Graziano Pelle a avut cea mai mare ocazie a italienilor din prima repriză, dar a reluat centrarea perfectă a lui Pascual în bara transversală a porţii lui Hogg. Pelle avea să se revanşeze câteva minute mai târziu când, în urma unui corner şi a unui carmabol în careul mic al maltezilor, a introdus mingea în poartă.

În minutul 28, gazdele au rămas în zece oameni după ce vedeta lor, Mifsud, a primit direct cartonaşul roşu pentru o intrare la Florenzi. După pauză, Candreva a ţintit şi el bara transversală a porţii lui Hogg, pentru ca, în minutul 55, Ciro Immobile să reia cu capul centrarea lui Marco Verratti exact pe direcţia portarului gazdelor. În minutul 75 centralul român Ovidiu Haţegan a restabilit egalitatea numerică, eliminându-l pe fundaşul italian Leonardo Bonucci.

Giovinco şi Marchisio au semnat ultimele ocazii ale partidei pentru Italia, care câştigă la limită deplasarea din Malta şi continuă să conducă grupa la egalitate de puncte cu viitorul său adversar, Croaţia.