Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 06 septembrie 2015, ora 19:00

Rahid Amirguliyev 36
Rahid Amirguliyev 80
Malta şi Azerbaijan au remizat, 2-2

Malta – Azerbaijan 2-2. Primele goluri încasate de azerii lui Prosinecki

Malta şi Azerbaijan au remizat în duelul codaşelor din Grupa H. Maltezii obţin al doilea punct din preliminariile EURO 2016.

După trei meciuri fără gol primit cu Robert Prosinecki pe banca tehnică, naţionala Azerbaijanului şi-a văzut poarta perforată când se aştepta mai puţin, în deplasarea cu cea mai slabă echipă a grupei, Malta.

Fără înfângere în mandatul tehnicianului croat, Azerbaijan a controlat derby-ul codaşelor, aşa cum o făcuse şi în meciul de pe teren propriu în care obţinuse prima victorie din grupă, scor 2-0. 67% a fost posesia azerilor în prima repriză, iar scorul pauzei a fost în favoarea lor după ce Amirguliyev a profitat de o minge ajunsă la el cu noroc şi a marcat ajutat şi de devierea lui Andrew Hogg.

Posesia a rămas de partea azerilor şi după pauză, însă Malta a devenit tot mai periculoasă pe contraatac şi a restabilit egalitatea la zece minute de la reluare graţie celui de-al 40-lea gol reuşit de căpitanul Michael Mifsud pentru echipa naţională. Azerii puteau reveni rapid în avantaj la buna oportunitate a lui Gurbanov, dar cei care aveau să marcheze primii au fost tot maltezii, prin Effiong. Scorul final a fost totuşi 2-2 după ce Amirguliyev a reuşit dubla printr-un şut superb din afara careului, oferind ambelor echipe câte un punct muncit.