Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 27 martie 2015, ora 21:45

Timofei Kalachev 44
Sergei Kornilenko 82
Macedonia - Belarus 1-2, preliminarii EURO 2016

Macedonia – Belarus 1-2. Bieloruşii câştigă derbyul codaşelor din grupa C

Belarus a obţinut prima victorie în preliminariile EURO 2016 şi a făcut schimb de locuri cu Macedonia, dar este departe de a emite pretenţii la calificare.

Deşi a început slab deplasarea din Macedonia, naţionala lui Alyaksandr Khatskevich a reuşit să întoarcă meciul de la Skopje şi să câştige cu 2-1. Golul din minutul 82 al lui Sergei Kornilenko a adus prima victorie pe banca tehnică a bieloruşilor pentru fostul fundaş central de la Dynamo Kiev, numit în 2014 în funcţia de selecţioner în locul interimarului Andrei Zygmantovich.

Alyaksandr Khatskevich a schimbat aşa cum a promis sistemul cu cinci fundaşi folosit de bieloruşi până în acest moment al preliminariilor. El a început cu un 4-1-4-1 aparent ermetic, însă echipa sa a intrat greu în meciul de pe Nacionalna Arena Filip III Makedonski şi a primit gol în primele zece minute. Trajkovski a deschis scorul pentru gazde şi a aprins entuziasmul în tribune, după o combinaţie între Daniel Georgievski (fostul fundaş dreapta al Stelei) şi vedeta Agim Ibraimi.

Khatskevich a reacţionat imediat şi, din minutul 15, Belarus a trecut la un 4-3-3 mult mai ofensiv, în care Stasevich şi Kalachev au devenit atacanţi de bandă, lângă vârful împins Kornilenko. Având o linie de mijloc mobilă, puternică şi excelentă la capitolul disponibilitate la efort, Belarus a început să controleze partida de la Skopje, iar Kalachev, Kornilenko şi Shitov au trecut pe lângă egalare. Gazdele au replicat doar prin faze fixe, fără a pune însă în real pericol poarta lui Yuri Zhevnov. Cu puţin timp înainte de pauză, Aleksandr Hleb şi-a demonstrat clasa, a strâns în jurul său trei adversari şi l-a găsit excelent printr-o pasă sigură pe Timofei Kalachev, care l-a executat pe portarul şi căpitanul gazdelor, Tome Pacovski.

După pauză, atacantul lui Lokeren, Besart Abdurahimi, a fost aproape de a aduce gazdele din nou în avantaj însă n-a reuşit să fructifice pasa excelentă a lui Aleksandar Trajkovski. Portarul lui Vardar Skopje, Tome Pacovski (cel mai bun jucător al gazdelor în acest meci) a intervenit apoi in extremis la şuturile lui Hleb şi Kornilenko în două rânduri, dar nu a mai putut face nimic în minutul 82, când acelaşi Sergei Kornilenko a marcat după ce Pacovski îl blocase extraordinar şi pe Anton Putilo. A fost golul desprinderii pentru oaspeţi şi golul unei victorii meritate, pe care elevii lui Khatskevich au căutat-o în permanenţă în acest joc.

Belarus acumulează patru puncte în urma acestei victorii, dar este departe de a emite pretenţii la calificarea din grupa C. Elevii lui Alyaksandr Khatskevich au depăşit în clasament Macedonia, care cu cinci puncte rămâne pe penultimul loc în grupa condusă de Slovacia şi Spania. În runda următoare, Belarus joacă împotriva favoritei grupei, Spania, în timp ce Macedonia se deplasează chiar în Slovacia.