Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 15 noiembrie 2014, ora 19:00

Andriy Yarmolenko 53
Andriy Yarmolenko 56
Ucraina s-a impus fără emoţii în Luxemburg, scor 3-0

Luxemburg – Ucraina 0-3. Tripla lui Yarmolenko decide meciul

Ucraina a obţinut a treia victorie consecutivă din prelimariile EURO 2016, 3-0 în Luxemburg graţie hattrickului lui Andriy Yarmolenko.

Ucraina s-a impus în Luxemburg cu scorul de 3-0 şi a obţinut al treilea succes consecutiv din grupa C. Eroul oaspeţilor a fost mijlocaşul lui Dinamo Kiev, Andriy Yarmolenko, jucător urmărit cu insistenţă în această perioadă de cluburile engleze Manchester United şi FC Liverpool. Acesta a marcat primele sale trei goluri din preliminariile Euro 2016 şi şi-a ajutat naţionala să se impună fără probleme în deplasarea din Luxemburg.

Partida în sine a fost dominată integral de oaspeţi, care puteau marca încă din minutul 2, dar şutul lui Sydorchuk a fost respins în ultimă instanţă de fundaşul Schnell. Gazdele au răspuns prin David Turpel, oprit la momentul potrivit de portarul Pyatov.

Primul gol al serii a venit de la Andriy Yarmolenko în minutul 33, după ce acelaşi Yarmolenko ratase cu nonşalanţă cu câteva minute înainte, singur cu portarul gazdelor. Până la pauză, Roman Zozulya şi Denys Olinyk au ratat din poziţii avantajoase, de fiecare dată portarul Joubert intervenind însă sigur.

La opt minute de la reluarea jocului, Andriy Yarmolenko a recidivat şi a marcat golul doi al serii, după serviciul excelent al atacantului Serghei Sydorchuk. Trei minute mai târziu, în minutul 56, acelaşi Andriy Yarmolenko a reuşit „tripla” şi a marcat al treilea gol al ucrainienilor pe Stade Josy Barthel din Luxembourg.

Proaspăt intrat pe teren, Budkivskiy putea face 4-0, dar a trimis balonul peste poartă din şase metri, pentru ca în prelungirile jocului, Rakitskiy să trimită cu capul alături de poarta lui Joubert din interioul careului mic. Ucraina câştiga însă fără emoţii jocul din Luxemburg şi acumulează nouă puncte după patru jocuri disputate în grupa C.