Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 12 octombrie 2014, ora 21:45

Diego Costa 69
Juan Bernat 88
Luxemburg-Spania, preliminarii Euro 2016

Luxemburg – Spania 0-4. Meci fără istoric pe Stade Josy Barthel

Spania câştigă fără emoţii în Luxemburg dar rămâne în spatele Slovaciei în Grupa C din preliminariile EURO 2016.

Învinşi de Slovacia în etapa a doua a fazei grupelor, ibericii s-au distrat în Luxemburg, câştigând fără probleme partida cu echipa naţională pregătită de Luc Holtz. Spania a controlat de la un capăt la altul jocul şi problema învingătoarei nu s-a pus niciun moment pe Stade Josy Barthel din Luxembourg.

Cu patru jucători noi în primul unsprezece, ibericii au făcut un meci bun, menit să evite emoţiile unui astfel de test necunoscut. Marc Bartra, Daniel Carvajal, Koke şi Paco Alcacer şi-au făcut loc în usprezecele de start al spaniolilor şi cu toţii au evoluat bine. Până în minutul 25, ibericii rataseră deja patru ocazii de gol, dintre care două, foarte mari, „marca Diego Costa”. În minutul 27, portarul gazdelor, Jonathan Joubert, excelent în faţa lui Costa la situaţiile precedente, n-a mai avut ce face la şutul formidabil al lui David Silva şi oaspeţii preluau conducerea.

Golul a adus eliberarea în tabăra spaniolă, care a jucat mult mai dezinvolt din acel moment. Cu trei minute înainte de pauză, Paco Alcacer, atacantul Valenciei, avea să marcheze golul doi al spaniolilor în urma unei pase venite de la David Silva, cel mai bun jucător al primei reprize.

Spaniolii au avut evident iniţiativa şi după reluarea jocului, iar Diego Costa a ratat din nou în situaţie de unu contra unu cu Jonathan Joubert. Abia în minutul 69, brazilianul naturalizat de spanioli a marcat primul său gol în echipa reprezentativă, reluând în poartă o minge care fusese respinsă de gazde, după lovitura liberă executată de Koke. Golul patru al ibericilor a venit în minutul 88 de la jucătorul lui Bayern Munchen, Juan Bernat, intrat în teren în minutul 70 în locul lui David Silva. Bernat a înscris primul gol pentru echipa naţională la chiar meciul său de debut.

Victorie facilă şi fără emoţii pentru spanioli în Luxemburg, o victorie care aduce liniştea în tabăra iberică după problemele cauzate de Slovacia în runda precedentă. Spania se afla însă la trei puncte în spatele naţionalei lui Jan Kozak, iar etapa următoare joacă împotriva Belarusului.