Róbert Mak 30
Marek Hamšík 90+1
Slovacia a obţinut în Luxemburg calificarea la EURO 2016

Luxemburg – Slovacia 2-4. Slovacia merge la EURO 2016

O dublă a lui Marek Hamsik a facilitat victoria Slovaciei în Luxemburg, într-un meci în care Vladimir Weiss a oferit trei pase decisive.

Slovacia şi-a asigurat prezenţa la EURO 2016 de pe locul 2 în grupa Spaniei, după ce a învins cu 4-2 în Luxemburg, la capătul unui meci în care nu a fost însă scutită de emoţii. Echipa lui Hamsik a condus cu 3-0 dar şi-a văzut redus la un singur gol avantajul, însă pe final a mai marcat o dată pentru a risipi orice emoţii privind soarta calificării.

Vedeta Marek Hamsik a deschis scorul în minutul 23 după o excelentă pasă în adâncime a lui Weiss, apoi Slovacia a punctat de două ori într-un interval de doar două minute la capătul primei jumătăţi de oră, autori Nemec şi Mak din pasele aceluiaşi Weiss, ajuns la 6 assisturi în actuala campanie de calificare.

Luxemburg a punctat pentru prima oară în minutul 61, când căpitanul Mario Mutsch a profitat de poziţia avansată a goalkeeperului slovac şi l-a lobat cu un şut superb de la 25 de metri. În minutul următor luxemburghezii au primit şi un penalty şi Gerson a transformat cu siguranţă de la punctul cu var, ducând scorul la 2-3. Hamsek a ieşit însă din nou la rampă în primul minut din prelungiri când a apărut fără marcaj în marginea careului la centrarea lui Sestak şi slovacii au încins imediat hora bucuriei, la capătul unei campanii istorice în care au şi înregistrat o victorie în faţa campioanei europene en-titre, Spania.