Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 08 septembrie 2014, ora 21:45
Belarus

Lars Gerson 42

Stanislav Dragun 78
Luxemburg-Belarus, preliminarii Euro 2016

Luxemburg – Belarus 1-1. Gazdele surprind în primul meci din preliminariile EURO 2016

Luxemburghezii şi-au depăşit condiţia în runda inaugurală a grupei C a preliminariilor EURO 2016, punând probleme mai experimentaţilor bieloruşi.

Selecţionata statului Luxemburg a pornit această partidă cu mult curaj, combinând periculoasele incursiuni ofensive cu o defensivă de care oaspeţii au trecut rareori. În consecinţă, ocaziile de a înscrie ale primei reprize le-au aparţinut gazdelor.

David Turpel, Stefano Bensi, Mathias Jänisch şi Christopher Martins l-au testat pe Aleksandr Gutor, dar cel care a învins portarul Belarusului a fost Lars Gerson. Acesta a profitat de o bâlbâială a apărării oaspeţilor, înscriind cu 3 minute înainte de pauză.

Dacă meciul s-ar fi terminat după o oră Luxemburg ar fi câştigat fără probleme. Diferenţa de 30 de minute s-a dovedit însă foarte dificilă pentru luxemburghezi, în principal din cauza oboselii. Belarus a preluat controlul meciului şi a căutat să evite un eşec ruşinos. Portarul Jonathan Joubert a rezistat până în minutul 78, atunci când Stanislav Dragun a marcat după o centrare a căpitanului Timofei Kalachev.

Oaspeţii ar fi putut câştiga, dar Joubert a avut o ultimă intervenţie salvatoare. Luxemburg notează astfel în istoria sa fotbalistică un nou rezultat neaşteptat.