Romelu Lukaku (Belgia), Johan Djourou (Elveţia)

Lukaku şi De Bruyne, decisivi pentru Belgia în amicalul din Elveţia

Elveţia a pierdut pe teren propriu meciul amical cu Belgia, primind golul decisiv în inferioritate numerică după ce Haris Seferović a fost eliminat.
Articol scris de Răzvan Mitacu
29 mai 2016

Romelu Lukaku şi Kevin De Bruyne au marcat pentru Belgia în succesul obţinut de oamenii lui Marc Wilmots, scor 2-1, pe Stade de Genève, contra Elveţiei, într-un meci amical din cadrul pregătirilor pentru Campionatul European 2016. Belgia, una dintre favoritele la Euro 2016, s-a aflat în dezavantaj pe tabelă după golul marcat de Blerim Dzemaili la capătul primelor 30 de minute, însă a revenit rapid, mai întăi prin reuşita lui Romelo Lukaku, iar apoi graţie unui gol decisiv înscris de atacantul celor de la Manchester City cu şapte minute înainte de ultimul fluier.

Jucătorul lui Chelsea, Eden Hazard, a fost căpitanul Belgiei în absenţa lui Vincent Kompany, care nu va putea fi prezent la turneul final din Franţa în urma unei accidentări, iar reprezentativa pregătită de Marc Wilmots a controlat în cea mai mare parte a timpului confruntarea amicală de la Geneva. Lukaku, Dries Mertens şi De Bruyne au irosit trei bune oportunităţi de a deschide scorul, la capătul unor situaţii de gol create de Hazard, înainte ca Dzemaili să marcheze pentru gazde, contrar cursului jocului. Avantajul Elveţiei avea să dureze doar trei minute, deoarece atacantul celor de la Everton, Romelo Lukaku, a egalat situaţia pe tabelă după o centrare a lui Mertens.

Repriza secundă a fost una echilibrată, cu o singură ocazie de poartă pentru fiecare dintre cele două naţionale, la loviturile de cap ale lui Jan Vertonghen, respectiv Xherdan Shaqiri, însă soarta meciurilui s-a decis în ultimele zece minute: atacantul lui Frankfurt, Haris Seferović, a fost eliminat în minutul 81 după o altercaţie cu Vertonghen, iar două minute mai târziu Jordan Lukaku, intrat pe teren în locul lui Vermaelen, l-a lansat ideal pe De Bruyne, care l-a învins pe portarul gazdelor, Yann Sommer, cu o execuţie din afara careului. Pe final Divock Origi a avut o bună oportunitate de a majora avantajul pentru Belgia, dar interveţia excelentă a lui Sommer a limitat proporţiile scorului.

Elveţia va înfrunta Moldova pe 3 iunie, la Lugano, în ultimul meci amical înainte de debutul la Campionatul European 2016, unde jucătorii pregătiţi de Vladimir Petkovic vor evolua în compania Albaniei. România şi Franţa vor fi ceilalţi doi adversari ai Elveţiei în grupa A de la Euro 2016. De partea cealaltă, Belgia mai are programate două partide amicale în cadrul perioadei de pregătire, cu Finlanda, respectiv Norvegia, pentru ca apoi să înfrunte Italia, Irlanda şi Belgia la turneul final din Franţa.