Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 12 octombrie 2014, ora 21:45
Slovenia

Milivoje Novakovič 33
Milivoje Novakovič 37
Lituania-Slovenia, preliminarii Euro 2016

Lituania – Slovenia 0-2. Final de vis pentru lituanieni în preliminariile EURO 2016

Lituania nu şi-a putut continua parcursul excelent de până acum din preliminariile EURO 2016 şi Slovenia reintră, cu această victorie, în jocurile calificării.

Cele două adversare ale partidei de la Vilnius acumulaseră bilanţuri surprinzătoare în preliminariile EURO 2016. Lituania învinsese San Marino şi Estonia, aceştia din urmă învingând în prima rundă oaspeţii de astăzi. Slovenia a compensat depăşind Elveţia în runda secundă, astfel că deznodământul partidei de astăzi era unul greu de anticipat.

Lituania a părut echipa în control, dar asta nu a însemnat că a avut ocazii clare. Echilibrul ineficient al meciului a fost distrus de cinismul şi de eficienţa oaspeţilor. Milivoje Novakovič a înscris o dublă în mai puţin de cinci minute, stabilind scorul la pauză, 2-0 pentru Slovenia.

Repriza secundă a adus şi mai puţine, oaspeţii rezumându-se la a-şi conserva avantajul, apărându-se organizat. Lituanienii nu au găsit soluţia pentru a sparge barajul sloven, Samir Handanovič fiind rareori pus la treabă.

Cu această victorie Slovenia reintră în calculele calificării pentru EURO 2016 iar lituanienii revin mai aproape de condiţia lor. Rezultatele din grupa E lasă însă loc de surprize în ceea ce priveşte configuraţia finală a clasamentului.