Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 08 septembrie 2015, ora 21:45

Lukas Spalvis 90+2

Matteo Vitaioli 55
Lituania a câştigat greu meciul cu San Marino

Lituania – San Marino 2-1. Spalvis aduce trei puncte în prelungiri pentru gazde

La Vilnius, Lituania a învins greu San Marino cu scorul de 2-1 printr-un gol venit abia în minutele de prelungire.

La Vilnius, pe LFF Stadionas, Lituania a învins greu San Marino cu scorul de 2-1. Golul victoriei gazdelor a venit abia în minutele de prelungire, la capătul unui meci cu doi eliminaţi, câte unul din fiecare tabără.

Fără nicio miză reală, meciul codaşelor din grupa E s-a demonstrat a fi unul interesant. Oaspeţii au fost aproape de o doua surpriză în aceste preliminarii, după ce reuşiseră să smulgă Estoniei un 0-0, pe 15 noiembrie anul trecut. Lituania a dominat autoritar jocul cu mai modesta sa adversară, însă a câştigat greu partida.

Fostul portar al Stelei, Gidrius Arlauskis şi actualul portar de la Dinamo, Cernyauskas, au fost printre protagoniştii partidei, pe care Lituania a început-o în forţă, deschizând scorul încă din minutul 7. Fedor Chernykh a marcat după o combinaţie cu Novikovas şi totul părea a decurge normal pentru lituanieni. În ciuda dominarii constante şi a ocaziilor irosite de Slavikas, Slivka sau Novikovas, Lituania a fost egalată imediat după pauză.

În minutul 50, Arlauskis, ieşit în întâmpinarea lui Danilo Rinaldi, l-a faultat pe atacantul cu origini argentiniene şi a fost eliminat. În locul său a intrat în poartă Cernyauskas, care a fost învins cu multă uşurinţă din lovitura liberă rezultată de atacantul lui Coriano, Matteo Vitaioli. A fost primul gol marcat în aceste preliminarii de naţionala statului San Marino şi prima reuşită a atacantului născut la Fiorentino pentru echipa sa reprezentativă.

Cu Deyvidas Mateluvecius intrat pe final în locul lui Slavickas şi cu Novikovas în prim plan în rol de servant, Lituania a ratat desprinderea în minutul 82. Cu două minute înainte de expirarea timpului regulamentar, Chiaruzzi a fost eliminat de la oaspeţi, iar lituanienii au ştiut să profite în final de acest lucru.

În minutul 90+2, Spalvis a reuşit să aducă golul victoriei pentru elevii lui Pankratjevas, după un nou assist al excelentului Novikovas şi Lituania a sărbătorit astfel prima victorie din ultimele cinci jocuri din grupă şi a treia din opt partide disputate. În urma acestui rezultat, Lituania rămâne pe locul 5 in grupă cu nouă puncte acumulate, în timp ce San Marino este în continuare ultimă clasată cu un singur punct acumulat în grupa E.