Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 09 octombrie 2014, ora 21:45
Estonia

Saulius Mikoliunas 76

Lituania-Estonia, preliminarii Euro 2016

Lituania – Estonia 1-0, duel baltic strâns în preliminariile EURO 2016

Lituanienii profită de programul favorabil din startul grupei E a preliminariilor EURO 2016 şi acumulează maximum de puncte, fiind la egalitate cu Anglia.

Lituania şi Estonia au nimerit pentru a treia oară în aceeaşi grupă de calificare, de fiecare dată aceasta întâmplându-se în preliminariile Campionatului European de Fotbal. Gazdele aveau şansa ca printr-o victorie să îşi consolideze bilanţul deja favorabil în faţa oaspeţilor.

Ambele selecţionate au avut şanse, prima dintre ele venind din partea Estoniei. Ilja Antonov a recepţionat o centrare în careu, dar poziţionarea defectuoasă l-a făcut să trimită mingea mult peste poartă. Lituania a răspuns, însă Deivydas Matulevičius a fost blocat de portarul oaspeţilor, Sergei Pareiko. Pentru ca alternanţa să se respecte, a venit rândul lui Giedrius Arlauskis să se evidenţieze. Portarul celor de la Steaua Bucureşti a intervenit salvator la şutul lui Joel Lindpere, scorul rămânând egal.

A doua repriză a părut a fi sub controlul oaspeţilor, dar Lituania s-a apărat eficient, iar cu un sfert de oră înainte de final a înscris singurul gol al partidei. Pareiko a gestionat defectuos un şut de la distanţă, mingea a ajuns la Matulevičius iar acesta a centrat la marginea careului mic, acolo unde se afla Saulius Mikoliūnas care a trimis în plasă cu o lovitură puternică de cap.

Lituania va întâlni în runda următoare Slovenia, selecţionată pe care Estonia a învins-o în primul meci al grupei E a preliminariilor EURO 2016. Cu 6 puncte acumulate din 6 posibile, lituanienii visează probabil la un nou succes.