Fedor Smolov 77
Alan Dzagoev 85
Artem Dzyuba 90
Rusia a mărşăluit în Liechtenstein, scor 7-0

Liechtenstein – Rusia 0-7. Ruşii depind doar de ei pentru a merge direct la EURO 2016

Rusia a depăşit Suedia în clasamentul Grupei G şi îşi poate asigura prezenţa la EURO 2016 cu două victorii în ultimele două meciuri din preliminarii.

După ce trecuse cu 1-0 de Suedia în urmă cu trei zile într-un meci vital pentru calificarea directă la EURO 2016, Rusia a bifat fără emoţii cele trei puncte din Liechtenstein şi a profitat de pasul greşit făcut de nordici pentru a urca pe locul doi în clasamentul Grupei G. A fost un meci fără istoric, un veritabil antrenament pentru ruşi, care în faţa unui adversar net inferior au avut şi superioritate numerică timp de mai bine de o repriză după ce Kaufmann a văzut cartonaşul roşu în postura de ultim apărător. S-a pus doar problema scorului şi ruşii s-au oprit la 7, având în Dzyuba, eroul meciului cu Suedia, principalul om de gol. Atacantul de 27 de ani de la Zenit St.Petersburg a punctat de 4 ori şi a sărit direct pe treapta a treia în clasamentul golgheterilor din preliminariile EURO 2016, totalul său de 7 reuşite fiind depăşit doar de polonezul Robert Lewandowski (9) şi de neamţul Thomas Muller (8).

Kokorin de la punctul cu var, Smolov şi Dzagoev au fost ceilalţi marcatori pentru Rusia, care în urma acestei victorii acumulează 14 puncte şi depăşeşte în clasament Suedia, rămasă la cota 12. Ruşii depind acum doar de ei pentru a ajunge în mod direct la EURO 2016, dar au nevoie de maxim de puncte în duelurile cu Moldova şi Muntenegru, în condiţiile în care Suedia are un program mai lejer şi este puţin probabil să facă paşi greşiţi.