Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 27 martie 2015, ora 21:45

David Alaba 59
Zlatko Junuzovic 74
Marko Arnautovic 90+3
Austria a câştigat în Liechtenstein cu 5-0 în preliminariile EURO 2016

Liechtenstein – Austria 0-5. Austriecii conduc fără emoţii grupa G a preliminariilor EURO 2016

Asutria s-a distrat în deplasarea din Liechtenstein în preliminariile EURO 2016 şi a câştigat cu 5-0 un meci în care Alaba a şi irosit un penalty.

Martin Harnik, Marc Janko, David Alaba, Zlatko Junuzovic şi Marko Arnautovic au adus o victorie mai mult decât lejeră pentru liderul grupei G, Austria, în deplasarea din Liechtenstein. Elevii lui Martin Koller continuă să conducă grupa din care fac parte şi după rundă a cincea, având un avans de patru puncte faţă de locul doi, Suedia.

Noua generaţie a fotbalului austriac continuă să-şi urmeze parcursul excelent din preliminariile Campionatului European de Fotbal Franţa 2016. Alaba, Janko et comp s-au distrat în deplasarea din Liechtenstein, în faţa unei formaţii gazdă muncitoare, dar lipsită aproape complet de calitate individuală.

Gazdele veneau totuşi după un succes impresionant în Moldova (1-0) şi curajul oferit de această victorie i-a determinat pe elevii lui Rene Pauritsch să înceapă ceva mai ofensiv. Cu decarul Frick (fostul coechipier al lui Adrian Mutu din perioada Verona) la serviciu, localnicii au trecut pe lângă gol în urma reluării lui Sandro Wieser, însă „capul” optarului gazdelor l-a găsit la post pe Robert Almer. În minutul 14, Austria avea însă să deschidă scorul şi să pună definitiv control pe jocul de la Vaduz. Martin Harnik l-a învins pe Peter Jehle după o combinaţie cu Zlatko Junuzovic şi a limpezit ecuaţia acestui joc. Mai mult, două două minute mai târziu, Marc Janko a reluat centrarea din banda stângă a lui Arnautovic şi a majorat avantajul oaspeţilor la două goluri.

Cu Fuchs extrem de activ în banda stângă şi cu un mijloc foarte puternic, Austria şi-a impus dominaţia categorică până la pauză şi a trecut pe lângă alte două goluri ca şi făcute. Aaustriecii şi-au permis şi luxul de a rata o lovitură de la unsprezece metri prin vedeta lor, David Alaba, care nu a nimerit spaţiul porţii de la punctul cu var.

După pauză, starul lui Bayern Munchen avea să puncteze totuşi în poarta lui Jehle, după o minge primită de la Fuchs şi un şut din afara careului mare. Austria a continuat să domine partida şi în repriza secundă, atingând la un moment dat o posesie de 70%. Golul patru al oaspeţilor a venit de la decarul Zlatko Junuzovic, în timp ce Marko Arnautovic a stabilit scorul final în prelungiri, în urma unei execuţii de efect.

Austria trece fără emoţii de testul din Liechtenstein şi aşteaptă acum meciul dificil de la mijlocul lunii iunie, din Rusia. Liechtenstein va evolua în runda următoare contra Moldovei, echipa învinsă de Suedia în această rundă pe teren propriu. Un nou succes al elevilor lui Rene Pauritsch ar transforma prestaţia lor în această grupă în cea mai bună performanţă din preliminariile unui European pentru naţionala statului Liechtenstein.