Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 06 septembrie 2015, ora 19:00

Vladimír Darida 25
Cehia a obţinut în Letonia calificarea la EURO 2016

Letonia – Cehia 1-2. Cehia, a doua echipă calificată la Euro 2016

Cehia s-a impus în deplasarea din Letonia şi este a doua echipă calificată la EURO 2016 după Anglia.

Cehia s-a impus în deplasarea din Letonia şi s-a calificat la Euro 2016. Cu toate că nu porneau în Grupa A cu prima şansă, elevii lui Pavel Vrba au făcut în această seară pasul decisiv spre Franţa devenind a doua naţională calificată deja pentru turneul final, după Anglia.

Cehii au profitat de înfrângerea incredibilă a Olandei în Turcia (a doua consecutivă în decurs de câteva zile) şi şi-au asigurat locul în avionul care duce spre turneul final francez. Încă din primele minute ale jocului, cehii au ieşit hotărâţi să tranşeze soarta disputei şi automat a calificării în favoarea lor. David Limbersky a deschis scorul după numai 13 minute în meci, pentru ca zece minute mai târziu, Darida să înscrie senzaţional cu un şut de la peste 20 de metri de poarta lui Vanins.

După acest gol, oaspeţii au redus turaţia motoarelor şi s-au limitat la a-şi proteja avantajul înscris pe tabela de marcaj. Reacţia a produs curaj în tabăra gazdelor, care au crescut ca ritm şi intensitate până la pauză. Arturs Zjuzins a avut o mare ocazie de gol în minutul 35, însă n-a reuşit să-l învingă pe Petr Cech din numai şase metri. Acelaşi Zjizins a trimis câteva minute mai târziu o minge extrem de periculoasă în careu, la care n-au ajuns însă nici Karasausks şi nici Rakels. În repriză secundă, cehii au fost mult mai atenţi şi, la câteva minute de la reluare, Dockal putea marca golul trei al echipei sale, însă portarul Vanins a fost protejat de şansă.

Suchy a trecut şi el pe lângă gol în minutul 54 când a reluat periculos cu capul, în urma unui corner, puţin peste poarta letonilor. Replica gazdelor a venit de la Tarasovs, care nu l-a putut învinge pe excelentul Cech, deşi a reluat puternic şi plasat cu capul din apropierea punctului cu var. În minutul 65, Suchy a reuşit o frumoasă acţiune personală, dar şutul sau în contre pied a trecut puţin pe lângă bara din stânga a porţii lui Vanins. Cu cincisprezece minute înainte de finalul partidei, cel mai bun jucător al gazdelor în această seară, Arturs Zjuzins, reuşea să reducă din handicap cu un şut la care Cech n-a mai putut interveni.

Finalul partidei a găsit Letonia în atac, însă fără capacitatea de a pune în real pericol victoria echipei lui Pavel Vrba. Cehia s-a impus, nu fără emoţii, la finalul jocului şi cu şapte puncte mai mult decât Turcia şi nouă mai mult decât Olanda este sigură de locul la Euro 2016. Letonia rămâne cu patru puncte în această grupă, iar pe 10 octombrie va juca în Islanda.