Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 12 iunie 2015, ora 19:00
Turcia
Turcia

Arda Turan 83
Kazakhstan - Turcia 0-1

Kazakhstan – Turcia 0-1. Arda Turan păstrează vii speranţele de calificare ale Turciei

Un gol marcat de Arda Turan în minutul 83 a adus toate cele trei puncte pentru Turcia în meciul din Kazakhstan, contând pentru grupa A de calificare la EURO 2016

Pe stadionul Ortaliq din Almati, Kazakhstan şi Turcia s-au întâlnit într-un meci contând pentru grupa A de calificare la Campionatul European din 2016. Dacă gazdele se aflau pe ultimul loc al grupei şi miza punctelor era mai puţin importantă, pentru Turcia o victorie era absolut necesară având în vedere parcursul mai degrabă modest din prima jumătate a campaniei de calificare. Oamenii lui Fatih Terim aveau doar cinci puncte înainte de acestă runde şi ultimele speranţe pentru o prezenţa la turneul final din Franţa erau legate de un succes in Kazakhstan.

Oaspeţii s-au aflat la controlul meciului încă din start şi au reuşit să pună presiune pe defensiva jucătorilor lui Yuri Krasnozhan, însă nu au concretizat acţiunile de atac create la poarta lui Stas Pokatilov. Cu o singură victorie în grupă, obţinută chiar faţa adversarului din această seară, Turcia şi-a trecut in cont cea mai mare ocazie a primei reprize în minutul 20, când Hakan Calhanoglu nu l-a putut învinge pe portrarul lui Aktobe cu o execuţie puternică din poziţie favorabilă. Deşi au ocupat poziţii mai degrabă defensive pe toată durata primelor 45 de minute, gazdele ar fi putut da lovitura cu zece minute înainte de finalul reprizei, când Volkan Babacan a intervenit decisiv în faţa lui Dmitri Shomko şi a menţinut rezultatul de egalitate.

Debut de repriză secundă mai bun pentru Kazakhstan, care a reuşit iniţial să păstreze mai mult posesia balonului şi să creeze pericol la o serie de faze fixe. Khizhnichenko a reluat puţin peste la un corner executat de Islamkhan în minutul 55, pentru ca apoi Shomko să îl întrebuinţeze pe Volkan Babacan cu un şut bun dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Ultimele 20 de minute au adus asaltul de final al Turciei, jucătorii lui Fatih Terim fiind conştienţi de importanţa celor trei puncte. Umut Bulut, intrat pe teren la jumătatea reprizei, a lovit bara în minutul 73, însă eroul Turciei s-a dovedit încă o dată căpitanul Arda Turan: mijlocaşul ofensiv al lui Atletico Madrid a profitat de o pasă excelentă a lui Burak Yılmaz şi a finalizat imparabil pentru portarul Pokatilov, aducând în cele din urmă golul mult aşteptat de oaspeţi.

Turcia se impune la limită în Kazakhstan şi acumulează opt puncte în grupa A, depăşind momentan pe Olanda, care urmează să evolueze în Letonia. Pentru naţionala condusă de Fatih Terim urmează două meciuri decisive în ceea ce priveşte soarta calificării la EURO 2016, ambele pe teren propriu, cu adversarele directe Olanda şi Letonia, în tentativa Turciei de a încerca să obţină cel puţin clasarea pe un loc care permite prezenţa la meciurile de baraj.

Kazakhstan: Stas Pokatilov, Sergiy Malyi, Mark Gurman, Renat Abdulin, Dmitriy Shomko, Yuri Logvinenko, Ulan Konysbayev, Samat Smakov (67′ Abzal Beysebekov), Bauyrzhan Islamkhan (85′ Zhambyl Kukeyev), Heinrich Schmidtgal, Sergey Khizhnichenko

Turcia: Volkan Babacan, Semih Kaya (75′ Emre Tasdemir), Hakan Kadir Balta, Serdar Aziz, Gokhan Gonul, Selcuk Inan, Mehmet Topal (46′ Volkan Sen), Ozan Tufan (64′ Umut Bulut), Hakan Calhanoglu, Arda Turan, Burak Yilmaz