Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 10 octombrie 2015, ora 19:00

Georginio Wijnaldum 33
Wesley Sneijder 50
Olanda a câştigat în Kazakhstan, scor 2-1

Kazakhstan – Olanda 1-2. Victorie chinuită şi speranţe pentru batavi

Olanda a câştigat cu 2-1 în Kazakhstan, golul gazdelor fiind marcat la ultima fază a jocului. Olandezii încă speră că pot prinde locul de baraj.

Marea dezamăgire a campaniei de calificare la EURO 2016, Olanda nu a strălucit nici în deplasarea din Kazakhstan dar plusul de valoare i-a adus o victorie chinuită cu scorul de 2-1 şi speranţa de a prinde in extremis locul de baraj din Grupa A. Frigul, gazonul artificial şi propriile lacune în joc au fost principalii adversari ai batavilor, echipa gazdă reuşind în prea puţine rânduri să profite de forţa fizică superioară pentru a-şi crea ocazii. Dacă atacanţii kazahi nu le-au dat multe bătăi de cap, portarii Olandei au avut probleme cu suprafaţa de joc: Cillessen s-a accidentat la încălzire şi a trebuit să-i lase locul în primul unsprezece lui Tim Krul, însă şi acesta a acuzat probleme medicale în repriza a doua şi a fost înlocuit cu Jeroen Zoet, goalkeeperul lui PSV. Au fost mai multe nume noi printre titularii batavilor, linia de fund fiind formată din Tete, Bruma, Van Dijk şi Riedewald, în timp ce ca extremă dreaptă a jucat tânărul jucător al lui Ajax, El Ghazi, într-o linie ofensivă completată de Huntelaar şi Depay.

Jocul a debutat într-un ritm lent şi a fost nevoie de 25 de minute pentru a se consemna o primă ocazie importantă, favorizată de ieşirea greşită a portarului Pokatilov ce i-a permis lui Wijnaldum o lovitură de cap, puţin peste poartă. După o ratare a lui Depay din poziţie bună, Wijnaldum avea să marcheze unicul gol al primei reprize cu un şut sec din marginea careului în minutul 34.

Olanda şi-a dublat avantajul la patru minute de la reluare, când Sneijder s-a insinuat bine în careu şi a punctat cu un şut violent la colţul lung. Gazdele au ieşit la joc şi au oferit mai multe spaţii în propria jumătate, astfel că Olanda a mai contabilizat câteva bune situaţii de a marca, Wijnaldum fiind aproape de dublă în minutul 64 în poziţie de unu la unul cu portarul gazdelor. Prima ocazie importantă a gazdelor a venit cinci minute mai târziu la o minge aruncată în care la care Logvinenko a ajuns înainte lui Van Dijk dar reluarea sa cu capul a trecut la o palmă de bară. Olanda a mai contat doar printr-un şut expediat de Sneijder de la distanţă, în schimb gazdele au reuşit golul de onoare la ultima fază a meciului, în al cincilea minut de prelungire, prin mijlocaşul Kuat.

După 2-1 în Kazakhstan, Olanda speră într-o victorie a Cehiei în meciul cu Turcia pentru a depinde de ea însăşi în ultima fază a grupelor când va primi vizita Cehiei.