Hal Robson-Kanu

Jucătorul zilei la EURO 2016: 11 iunie – Hal Robson-Kanu (Ţara Galilor – Slovacia)

Hal Robson-Kanu a marcat golul prin care Ţara Galilor a câştigat meciul său de debut la un turneu final de Campionat European.
Articol scris de David Petre
12 iunie 2016

Ajuns la 27 de ani, Hal Robson-Kanu este în momentul de faţă liber de contract după ce i-a expirat înţelegerea cu Reading şi clubul britanic nu i-a oferit prelungirea. Acest lucru nu l-a împiedicat însă să intre în cartea de istorie a fotbalului, drept omul care a marcat golul prin care Ţara Galilor a obţinut prima victorie la un turneu final de Campionat European. La scorul de 1-1 cu Slovacia, selecţionerul Chris Coleman a avut încredere să-l trimită în teren în minutul 71, iar Hal a marcat după zece minute golul de trei puncte. Interesant este că, din octombrie 2014, niciun alt jucător în afara lui Gareth Bale şi Aaron Ramsey nu mai marcase pentru Ţara Galilor!