Graziano Pellè, Italia

Italia – Spania 1-1. Remiză în amicalul de la Udine

Italia şi Spania au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci amical disputat în cadrul pregătirilor pentru Euro 2016
Articol scris de Răzvan Mitacu
24 martie 2016

Amical de lux pe Dacia Arena din Udine, unde Italia a înfruntat pe Spania într-o reeditare a finalei Campionatului European din urmă cu patru ani. A fost primul meci disputat de Italia pe noul stadion din Udine, inaugurat în acest sezon de echipa locală, deşi ‘Squadra Azzurra’ a mai evoluat în alte şase rânduri în oraşul fiulan, primind un singur gol (în 1986 contra Austriei) şi fără a suferi niciun eşec (cinci victorii şi un rezultat de egalitate). Italia nu s-a impus decât în trei dintre ultimele 21 de partide amicale, cu un bilanţ de nouă remize şi la fel de multe înfrângeri, însă campioana mondială din 2006 se prezenta la acest meci neînvinsă de 14 partide pe teren propriu (opt victorii şi şase rezultate de egalitate). De partea cealaltă Spania a câştigat cele mai recente şase meciuri, dintre care în patru a încheiat cele 90 de minute fără a primi gol.

Selecţionerul Antonio Conte, care a anunţat că va părăsi banca tehnică a Italiei la finalul Campionatului European 2016, a trimis pe teren o echipă mai degrabă experimentală, din care au lipsit jucători de bază precum Andrea Barzagli, Giorgio Chiellini, Andrea Pirlo, Marco Verratti, Claudio Marchisio sau Daniele De Rossi. În aceste condiţii Alessandro Florenzi, Thiago Motta, Emanuele Giaccherini şi Marco Parolo au alcătuit o inedită linie de mijloc, cu un trident ofensiv format din Eder, Antonio Candreva şi Graziano Pellè, cel din urmă fiind golgheterul Italiei sub comanda lui Antonio Conte (patru goluri).

Absenţe importante şi în tabăra spaniolă, din echipa aliniată la start de Vicente del Bosque lipsind jucători precum Andrés Iniesta, Santi Cazorla, Busquets sau David Silva. Juan Mata, Alvaro Morata şi experimentatul Aritz Aduriz (35 de ani) au alcătuit compartimentul ofensiv al campioanei europene, cu Thiago Alcantara, Mikel San José şi Cesc Fabregas în linia de mijloc.

Început de meci într-un ritm mai degrabă lent şi cu o posesie mai bună în dreptul Spaniei, dar cu o primă bună ocazie de a marca pentru Italia în minutul 6, când centrarea de pe partea dreaptă a lui Candreva a fost respinsă riscant de Sergio Ramos, care astfel s-a aflat aproape de un autogol. Treptat oamenii lui Antonio Conte şi-au asumat mai mult iniţiativa, în faţa unei naţionale iberice care a părut să resimtă absenţa lui Andrés Iniesta de la mijlocul terenului. O execuţie a lui Candreva din afara careului (minutul 17), respinsă în corner de De Gea şi o reluare a lui Giaccherini din interiorul careului, blocată de Mata (minutul 26), au fost printre cele mai importante acţiuni ofensive reuşite de Italia. Puţine momente de pericol la poarta apărată de Gigi Buffon, aflat astăzi la prezenţa cu numărul 155 în tricoul Italiei, căpitanul lui Juventus şi al ‘Squadrei Azzurra’ fiind întrebuinţat o singură dată de-a lungul primelor 45 de minute, după o pasă a lui Morata către Anduriz, anticipată de Buffon.

Multe schimbări în ambele tabere dar acelaşi duel echilibrat şi în repriza secundă, cu un uşor plus pentru Italia, care a evidenţiat un joc frumos şi rapid în multe momente, odată cu intrările unor jucători de viteză precum Insigne, Zaza sau a tânărului Federico Bernardeschi, aflat la debutul în naţionala azzurra. În cele din urmă presiunea oamenilor lui Conte a fost premiată în minutul 67, când Lorenzo Insigne a finalizat perfect o acţiune de contraatac începută de Bernardeschi şi continuată cu un assist precis de către Giaccherini. Însă avantajul gazdelor nu a durat decât trei minute, deoarece la prima oportunitate importantă Spania a lovit decisiv: centrarea din lovitură liberă a lui Fabregas a fost reluată cu capul de Morata (aflat în poziţie de offside), iar mingea respinsă de Buffon a fost împinsă în poartă de Aduriz, care astfel şi-a trecut în cont primul gol la echipa naţională. Pe final acelaşi Insigne a fost aproape de aduce Italiei o victorie meritată, dar tentativa sa a-l învinge pe De Gea printr-un lob elegant a fost respinsă în corner de portarul lui Manchester United.

Rezultat final 1-1 şi cele două naţionale îşi continuă astfel pregătirile pentru Euro 2016, unde se vor prezenta cu ambiţia de a lupta pentru câştigarea trofelui. Dacă Italia urmează să dispute un nou meci amical cu o echipă de cel mai înalt nivel, Germania (marţi, 29 martie, pe Allianz-Arena din Munchen), Spania se deplasează la Cluj pentru confruntarea cu România, care va avea loc dumincă seara de la ora 21:45.

ITALIA (3-4-3): Buffon; Darmian, Bonucci, Astori; Florenzi (89′ L. De Silvestri), Thiago Motta, Parolo (89′ Jorginho), Giaccherini (79′ L. Antonelli); Candreva (60′ Bernardeschi), Pellè (60′ S. Zaza), Eder (51’L. Insigne)

SPANIA (4-3-3): De Gea; Azpiculeta, Juanfran (79′ Jordi Alba), Piqué, Sergio Ramos (46′ Nacho); Thiago Alcantara (61′ Isco), San José, Fabregas; Mata (46′ Koke), Morata (86′ Paco Alcácer), Aduriz (71′ David Silva)