Italia – Irlanda 0-1. Squadra Azzurra, cu gândul la Spania

Amicale
Italia000000000000641194
Irlanda000000000000611449
Articol scris de Răzvan Mitacu

Un gol marcat de Robert Brady pe finalul meciului cu Italia a adus Irlandei calificarea în rundele eliminatorii ale Campionatului European 2016.

Ultima repetiţie pentru echipa naţională a Italiei înainte de reeditarea finalei de la Euro 2012 cu Spania, care de aceasta dată se va disputa în faza optimilor de finală. Cu o calificare deja asigurată de pe prima poziţie a grupei E, graţie victoriilor cu Belgia (2-0), respectiv Suedia (1-0), ‘Squadra Azzurra’ a suferit o înfrângere care afectează cel mai mult naţionala Turciei, eliminată astfel în detrimentul Irlandei, pentru care miza confruntării de pe stadionul Pierre-Mauroy  era una mult mai ridicată, oamenii lui Martin O’Neill având neapărată nevoie de o victorie pentru a obţine prezenţa în rundele eliminatorii.

Certitudinea unui loc în optimi i-a permis selecţionerului Antonio Conte să odihnească mai mulţi dintre oamenii de bază din echipa Italiei, începând cu Gianluigi Buffon, căpitanul obişnuit al azzurrilor. Salvatore Sirigu a avut astfel oportunitatea de a bifa primele sale minute la Euro 2016. Din compartimentul defensiv a lipsit Giorgio Chiellini, înlocuit de Angelo Obinze Ogbonna, în timp ce în linia de mijloc au evoluat alţi jucători aflaţi la primul meci ca titulari, precum Stefano Sturaro, Federico Bernardeschi, Thiago Motta sau Mattia De Sciglio. In atac, Simone Zaza a evoluat alături de Ciro Immobile, Graziano Pelle şi Eder, marcatori în primele meciuri ale Italiei, fiind menajaţi.

Patru modificări efectuate şi de selecţionerul Martin O’Neill în echipa Irlandei, după prestaţia dezamăgitoare din eşecul cu Belgia (0-3): ambii fundaşi centrali au rămas pe banca de rezerve (John O’Shea şi Ciaran Clark), în locul lor fiind preferaţi Richard Keogh şi Shane Duffy. Glenn Whelan, respectiv Wes Hoolahan au fost ceilalţi doi excluşi din formula de start, cu James McClean şi Daryl Murphy titularizaţi în linia de mijloc.

Fără a se afla sub presiunea rezultatului, Italia a preferat să lase iniţiativa jocului Irlandei şi să se limiteze la o apărare bine organizată în propria jumătate de teren, un stil de joc care foarte probabil va fi necesar mai ales la confruntarea cu Spania. Oamenii lui Martin O’Neill nu au agreat deloc postura mai puţin obişnuită de a impune ritmul meciului şi au apelat la stilul de joc preferat, cu multe mingi aruncate direct în careu, însă fără a reuşi să pună cu adevărat în dificultate defensiva Italiei. Deloc surprinzător, singurele momente periculoase la poarta apărată de Salvatore Sirigu au venit în urma unor faze fixe, unde prezenţa impunătoare a fundaşilor Shane Duffy şi Richard Keogh a dus la mai multe dueluri fizice câştigate cu jucătorii italieni, însă o interveţie decisivă a portarului de la Paris Saint-Germain şi o finalizare imprecisă a lui Daryl Murphy au făcut ca scorul să rămână nemodificat la pauză.

O desfăşurare a evenimentelor similară cu cea din repriza secundă, în debutul căreia ‘Squadra Azzurra’ şi-a trecut în cont una dintre puţinele ocazii de a marca: centrarea de pe partea stângă a lui Mattia De Sciglio a fost reluată din prima de Simone Zaza, puţin peste poarta lui Darren Randolph. Multă dorinţă şi determinare în rândul irlandezilor, însă insuficient de multă calitate şi inspiraţie pentru a destabiliza una dintre cele mai bune defensive de la Euro 2016. Şuturile de la distanţă au fost soluţia găsită de oamenii lui Martin O’Neill, dar lipsa de precizie a execuţiilor a făcut ca Salvatore Sirigu să fie întrebuinţat în puţine situaţii. Treptat Irlanda a fost obligată să rişte în căutarea golului calificării, iar jucătorii lui Antonio Conte au fost aproape de a profita pe contraatac, în special prin rapidul Lorenzo Insigne, intrat pe teren în locul lui Ciro Immobile cu un sfert de oră înainte de final. Jucătorul celor de la Napoli a lovit bara cu un şut plasat în minutul 78 şi a creat alte două bune şanse pentru Zaza. Insistenţele irlandezilor au fost în cele din urmă premiate cu patru minute înainte de final, când centrarea lui Wesley Hoolahan l-a găsit complet nemarcat pe Robert Brady, iar atacantul celor de la Norwich City a dezlănţuit bucuria în rândul numeroşilor fani irlandezi.

Rezultat final 1-0 la capătul unui meci nu foarte spectaculos, în care Italia nu a dat dovadă de implicarea cerută de Antonio Conte, însă o atitudine explicabilă şi previzibilă având în vedere circumstanţele. ‘Squadra Azzurra’ încheie pe prima poziţie a grupei, dar va avea parte de un adversar extrem de dificil în optimile de finală, Spania, într-un meci programat a se disputa luni, de la ora 19:00. De partea cealaltă, Irlanda obţine prima victorie la un Campionat European din 1988, suficientă pentru a merge la rândul său în rundele eliminatorii ale competiţiei: oamenii lui Martin O’Neill vor evolua în compania Franţei.