Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 06 septembrie 2015, ora 21:45

Daniele De Rossi 6 (pen)

Italia
Italia

Italia – Bulgaria 1-0. De Rossi duce Italia pe primul loc al grupei H

Un gol marcat de Daniele De Rossi în minutul 5 a fost suficient pentru ca Italia să învingă Bulgaria într-un meci din grupa H de calificare la Euro 2016

Pe stadionul Renzo Barbera din Palermo, Italia a întâlnit pe Bulgaria într-un meci contând pentru grupa H de calificare la Campionatul European din 2016. Italienii au profitat de rezultatul înregistrat în Norvegia (victorie cu 2-0 a gazdelor împotriva Croaţiei) şi au urcat pe primul loc al grupei, reuşind astfel să facă un pas decisiv în ceea ce priveşte prezenţa la turneul final de vara viitoare.

Cele două naţionale s-au întâlnit de 18 ori înainte de acest meci, cu un bilanţ de 9 victorii pentru Italia, 7 rezultate de egalitate şi două victorii ale Bulgariei. Cea mai importantă partidă directă a avut loc la Campionatul Mondial din 1994, când Italia s-a impus cu scorul de 2-1 în faza semifinalelor, graţie unei duble a lui Roberto Baggio pe Giants Stadium din New Jersey, înainte ca Hristo Stoichkov să reducă din diferenţă.

Selecţionerul Antonio Conte a decis să efectueze cinci modificări faţă de formaţia care a intrat pe teren în urmă cu trei zile, în victoria contra Maltei. Stephan El Shaarawy şi Antonio Candreva au fost titulari într-un trident ofensiv din care a mai făcut parte Graziano Pellè, cu Daniele De Rossi şi Marco Parolo la mijlocul terenului, alături de Marco Verratti. Matteo Darmian şi Mattia De Sciglio au evoluat pe cele două flancuri, în timp ce Andrea Pirlo a rămas pe banca de rezerve. De partea cealaltă, Ivaylo Petev l-a titularizat în atac pe Ilian Micanski, iar în spatele său au evouat Georgi Milanov, Ivelin Popov şi Todor Nedelev.

‘Squadra Azzura’ a început meciul într-un ritm susţinut şi ar fi putut deschide scorul încă din secunda 45, când portarul Bozhidar Mitrev a intervenit decisiv la reluarea lui Pellè, apoi El Shaarawy nu a putut profita pe respingere şi a finalizat peste poartă. Insistenţa italienilor s-a valorificat totuşi foarte repede, iar Candreva a fost faultat în interiorul careului de către Yordan Minev (minutul 5). De Rossi a concretizat de la 11 metri, marcând astfel cel de-a 17-lea gol în tricoul echipei naţionale şi Italia îşi făcea meciul mult mai uşor. La capătul primului sfert de oră căpitanul Gigi Buffon, aflat la prezenţa cu numărul 150 pentru Italia, îşi salva echipa printr-o intervenţie decisivă la şutul lui Micanski, iat şapte minute mai târziu Pelle ar fi putut majora avantajul pe tabelă după o centrare puternică din lovitură liberă a lui Verratti, reluată puţin peste. Până la pauză gazdele şi-au mai trecut în cont două mari ocazii, prin Parolo şi Candreva, însă de fiecare dată finalizarea celor doi jucători de la Lazio nu a fost precisă.

În debutul parţii secunde un incident între Daniele De Rossi şi Ilian Micanski a dus la eliminarea ambilor jucători, astfel că cele două reprezentative au încheiat meciul cu doar nouă jucători de câmp. Stephan El Shaarawy a fost în prim plan cu două acţiuni de atac personale, încheiate prin şuturi la colţul lung însă de fiecare dată puţin pe lângă stâlpul porţii apărate de Bozhidar Mitrev. Treptat bulgarii au fost obligaţi să iasă la joc şi să pună presiune pe careul lui Gigi Buffon, însă iniţiativele ofensive ale oaspeţilor nu au avut ritmul şi calitatea necesară pentru a pune în pericol succesul ‘azzurilor‘. O singură interveţie importantă a portarului lui Juventus, care în prelungiri a respins excelent la execuţia de la distanţă a lui Georgi Milanov.

Pentru Italia urmează acum un meci accesibil în Azerbaijan, la finalul căruia oamenii lui Antonio Conte şi-ar putea asigura matematic prezenţa la Euro 2016. Bulgaria nu mai păstrează nici măcar şanse teoretice de a merge la baraj şi va încheia aceste preliminarii prin partida din Croaţia, urmată de cea pe teren propriu cu Azerbaijan.