Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 31 martie 2015, ora 21:45
Belgia

Marouane Fellaini 9
Belgienii sărbătoresc golul marcat în Israel

Israel – Belgia 0-1. Belgia rezistă în 10 oameni şi devine lider în grupa B

Belgia a câştigat cu 1-0 în Israel, după o primă repriză pe care a controlat-o cu autoritate dar după ce s-a văzut dominată în partea a doua.

În inferioritate numerică timp de jumătate de oră, Belgia a fost dominată de Israel dar a apărat cu succes avantajul luat după golul lui Fellaini din minutul 10 şi devine liderul grupei B din preliminariile EURO 2016. De partea cealaltă, Israelul a risipit în trei zile munca din primele trei etape şi, după două înfrângeri pe propriul teren fără gol marcat, coboară pe locul de baraj şi îşi vede ruinate speranţele de a merge direct la turneul final din Franţa.

Meciul de la Ierusalim a avut două reprize diametral opuse. Prima a fost controlată autoritar de Belgia, pe fondul unei diferenţe nete de atitudine. Naţionala Israelului nu doar că a terminat prima parte cu un rotund zero în ceea ce priveşte şuturile spre poartă, dar a şi reuşit arareori să combine în jumătatea adversă, fiind blocată în cea mai mare parte a timpului în preajma propriului careu. Gazdele au păcătuit mai ales la intercepţie, permiţând adversarului să preia mingea şi apoi să profite de plusul de tehnicitate pentru a-şi crea ocazii. În schimb, belgienii s-au dovedit agresivi şi au fost primii la minge în orice zonă a terenului, astfel că au putut cu uşurinţă să dicteze ritmul întâlnirii, având la capătul primei reprize un raport al posesiei de 65-35, 7-0 la şuturile spre poartă şi 3-0 la cele cadrate. Ceea ce i-a lipsit Belgiei a fost răbdarea de a finaliza cum se cuvine atacurile, astfel că cele mai multe din acţiunile lor s-au încheiat cu şuturi de la distanţă, fără probleme deosebite pentru portarul Marciano.

Witsel a sunat alarma pentru apărarea gazdelor încă din minutul 3, când a apărut în poziţie favorabilă după o recuperare în treimea israeliană şi a şutat la o palmă de poarta gazdelor. Nu a trecut mult şi Belgia a deschis scorul: după o lovitură liberă din apropierea colţului terenului la care israelienii nu au putut scoate mingea din propriul careu, Fellaini a apărut providenţial, ca de atâtea ori în ultima vreme, şi a împins balonul în poartă din doi metri. Imediat se putea face 2-0, însă Marciano a scos in extremis şutul lui De Bruyne, rămas singur cu goalkeeperul gazdelor.

Timp de jumătate de oră Belgia şi-a continuat steril atacurile, acompaniată din tribune de fluierăturile spectactorilor care sperau să vadă altceva. Speranţa lor avea să fie răsplătită într-o oarecare măsură după pauză, când echipa lui Eli Guttman a ieşit cu o altă atitudine.

Natcho a reuşit primul şut pe spaţiul porţii belgiene în minutul 50, de la 30 de mtri, însă direct în braţele lui Curtois. A existat mai multă emoţie la şuturile lui Zahavi din următoarele minute, tot de la distanţă, însă goalkeeperul lui Chelsea s-a întins şi a scos de fiecare dată în corner. Israelul a prins curaj, tribunele au revenit la viaţă, iar presiunea şi-a pus amprenta pe căpitanul oaspeţilor, Kompany, care a luat al doilea galben pentru un fault la centrul terenului şi şi-a lăsat echipa în inferioritate. Odată cu căpitanul, Belgia şi-a pierdut orice intenţie de construcţie şi a preferat să se închidă supraaglomerat pentru a conserva rezultatul. A reuşit, chiar dacă Ben Sahar şi Natcho au mai încercat vigilenţa lui Curtois prin şuturi de la distanţă, în timp ce, la poarta cealaltă, Witsel cu capul şi Alderweireld după o pătrundere solitară au fost aproape să marcheze golul deprinderii.

S-a terminat 0-1, iar Belgia urcă pe propriul loc al grupei şi aşteaptă acum liniştită derby-ul de pe 12 iunie din Ţara Galilor, echipă care are acelaşi număr de puncte (11). Israel rămâne cu 9 puncte şi coboară pe locul 3, însă va trebui să îşi regăsească rapid consistenţa, altfel meciul din Bosnia i-ar putea pune în pericol chiar şi prezenţa la baraj.