Islanda – Ungaria 1-1. Un nou gol târziu decide un rezultat la EURO 2016

Amicale
Islanda0000000000004004012
Ungaria0000000000004400120
Articol scris de David Petre

Islanda şi Ungaria au remizat într-un meci slab, cu puţine realizări tehnice, dar cu mult dramatism pe final.

Ungaria a fost echipa pozitivă în meciul cu Islanda, iar insistenţa ofensivă i-a adus în cele din urmă un punct care o apropie de optimile de finală ale EURO 2016. A fost un meci limitat ca realizări tehnice, o luptă surdă la centrul terenului în care erorile defensive au fost singurele elemente care au favorizat marcarea de goluri.

Prima repriză a adus foarte puţin fotbal. Abia în minutul 31 a apărut o primă ocazie, când Gudmundsson l-a păcălit pe Kadar în careul maghiar, a rămas singur cu Kiraly dar nu l-a putut învinge din unghi de. O fază asemănătoare s-a propus şapte minute mai târziu, când Sigthórsson a apărut la finalizare dar din nou goalkeeperul maghiarilor a fost la post, respingând în corner. Decanul de vârstă al jucătorilor de la turneul final avea să greşească însă la lovitura de colţ, iar faza s-a încheiat cu penalty pentru insulari. Sigurdsson şi-a luat elan scurt şi a trimis lângă bară, pentru un neaşteptat 1-0 la pauză.

Deşi a pasat mai mult şi mai bine, Ungaria a trimis primul şut pe spaţiul porţii în minutul 66 dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri. Tot din afara careului a avut şi următoarele încercări prin Böde şi Dzsudzsák, însă avea să reuşească egalarea în minutul 87, când Nikolic a centrat în faţa porţii, goalkeeperul islandez nu a avut reacţie, iar Sævarsson nu a putut să devieze decât în propria poartă.

Finalul a fost dramatic, fiindcă islandezii au primit în minutul 93 o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri. Sigurdsson a şutat în blocaj, mingea a ricoşat la veteranul Gudjohnsen, dar mingea trimisă de el a lovit din nou blocajul şi s-a scurs la mică distanţă de bară. S-a terminat 1-1, remiză care complică socotelile în Grupa F.