Islanda
Islanda

Islanda pe drumul către prima calificare la un turneu final

Cu patru meciuri înainte de finalul preliminariilor, Islanda are mari şanse de a obţine prima calificare din istorie la un turneu final
Articol scris de Răzvan Mitacu
19 iunie 2015

Islanda a preluat statutul de lider al grupei A de calificare la Campionatul European din 2016 după victoria înregistrată săptămâna trecută în meciul cu Cehia, scor 2-1. Cu patru meciuri înaintea finalului campaniei de calificare, viitorul prefigurează o perspectivă extrem de satisfăcătoare pentru Islanda, care prin alte două victorii şi-ar asigura prezenţa la turneul final din Franţa. Islanda se deplasează la Amsterdam, pentru un dificil duel cu Olanda, însă apoi evoluează pe teren propriu cu Kazakhstan şi poate face un nou pas decisiv către o performanţă istorică. Ambele confruntări vor avea loc la începutul lunii septembrie.

Partida cu Cehia a reprezentat o nouă demonstraţie de forţă din partea echipei lui Lars Lagerback şi Heimir Hallgrimsson: ambele naţionale s-ar fi putut mulţumi cu un rezultat de egalitate având în vedere clasamentul grupei, iar Islanda a reuşit sa egaleze rapid după ce oaspeţii au deschis scorul în debutul reprizei secunde, dar nu s-a mulţumit doar cu un singur punct, continuând să pună presiune la poarta lui Petr Cech. Atacantul Kolbeinn Sigthorsson a marcat în minutul 76 golul care a adus cea de-a cincea victorie din cadrul preliminariilor pentru Islanda şi a detronat astfel Cehia din postura de lider. Având cel mai bun atac şi cea mai bună apărare din Grupa A (14 goluri înscrise şi doar trei primite), islandezii privesc încrezători către ultimele meciuri din calificări şi se pregătesc de o meritată prezenţă la Euro 2016, ceea ce va reprezenta prima lor apariţie la un turneu final important.