Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 06 septembrie 2015, ora 21:45
0 - 0
Kazakhstan
Kazakhstan
Islanda a obţinut calificarea la EURO 2016

Islanda – Kazakhstan 0-0. Punctul necesar pentru ca Islanda să se califice la EURO 2016

Islanda s-a calificat la Campionatul European de Fotbal 2016 după ce a obţinut un punct pe propriul teren cu Kazakhstan.

Un egal cu Kazakhstan pe terenul pe care ai bătut Olanda, Cehia şi Turcia ar putea părea un insucces, dar pentru Islanda a fost punctul care duce matematic această ţară la primul turneu final din istoria sa fotbalistică. După ce Olanda pierduse mai devreme în Turcia se ştia că o remiză este suficientă insularilor, iar aceştia au vrut să arate că pragmatismul şi nu spectacolul este ceea ce îi caracterizează cel mai bine, încercând prea puţin pentru a obţine mai mult decât punctul necesar. Iniţiativa a aparţinut astfel oaspeţilor, o echipă arţăgoasă pe care o vom vedea şi în ţara noastră în campania de calificare pentru Campionatul Mondial 2018.

Între Islanda şi Kazakhstan era aşteptat un meci închis, dat fiind caracterul similar al celor două echipe, bazat pe talie superioară şi efort fizic fără rezerve. S-a văzut că gazdele au o trupă mai bună, dar o echipă precum Kazakhstan este mai uşor de învins atunci când posezi o tehnică superioară decât prin mingi lungi şi centrări. Au fost puţine ocazii de gol, însă acest lucru a contat prea puţin la final: jucătorii gazdelor au savurat alături de publicul gălăgios calificarea istorică, în timp ce pentru vizitatori orice punct obţinut în această grupă dificilă a fost un bonus. Cel câştigat în Islanda a fost al doilea.

Pe fondul unui joc fără pretenţii al gazdelor, kazahii au avut prima mare ocazie în minutul 18, când Nuserbajev a ajuns în poziţie bună de şut la capătul unui contraatac dar a ratat execuţia. Islanda s-a trezit abia după o jumătate de oră şi s-a bucurat de câteva asalturi, finalizate cu un şut al lui Sigthorsson în blocaj şi cu unul bun expediat de Sigurdson dar scos de goalkeeperul oaspeţilor.

Repriza a doua a promis mai mult după ce Bödvarsson a avut o acţiune bună în al doilea minut, însă nu a mai fost nimic de consemnat până la lovitura de cap a aceluiaşi jucător în minutul 71. Finalul a adus eliminarea lui Gunnarsson pentru al doilea galben, dar mai ales bucuria unei întregi naţiuni pentru calificarea istorică a Islandei, cea mai mare surpriză din campania pentru EURO 2016.